Dnes jsem se doopravdy dožrala. Dělala jsem s dcerou test pro 7. třídu z dějepisu, jen tak, abychom věděly, jak na tom jsme. Byla tam otázka, zda HLAVNÍ příčinou stěhování národů byla změna klimatu v Asii, údajně způsobená výbuchem sopky. Naštvala mne už samotná formulace otázky. Nemohla být položena např. takto: Jednou z příčin stěhování národů bylo zhoršení podmínek k životu z řady důvodů a hledání úrodnější oblasti? Daly jsme odpověď Nepravda, protože protože to prostě NENÍ pravda. A ejhle, jaké bylo naše překvapení při vyhodnocení:

Protože mám téhleté stupidní indoktrinace plné zuby, rozhodla jsem se, že si teda budu ve škole hned od plic stěžovat. Netvrdím vůbec, že změna životních podmínek nebyla JEDNOU z příčin, ale od školy očekávám (a možná to je vážně příliš), že bude věci dávat do souvislostí. Já si ze svých školních let pamatuju stěhování národů jinak. Ověřila jsem si to např. v prezentaci z Masárny:

ZŠ Úvaly uvádí ve svých materiálech následující:

Pátrala jsem i po výbuchu oné sopky, protože to mohlo být něco, o čem jsme se třeba ještě neučili, přece jen mám svá léta a do školy jsem chodila v pravěku. Našla jsem následující informaci:

Pokud by chtěl někdo vědět, jaký rok byl v dějinách lidstva tím nejhorším a přinesl největší zkázu, vědci po dlouhém zkoumání tímto letopočtem označili rok 536. Skupina odborníků pod vedením historika Michaela McCormicka z Harvardovy univerzity totiž na základě analýz vzorků ledovce ze švýcarských Alp potvrdila, že právě v roce 536 silná erupce sopky na Islandu způsobila obrovský pokles teplot, neúrodu, hladomor, hospodářskou stagnaci a epidemie chorob. Informoval o tom časopis Science Magazine.

Jinou sopku, natož v Asii, jsem nenašla. Je možné, že jsem hledala špatně a pak jsme samozřejmě za blbečka já.

Dobře, když bychom na teorii sopky (sice byla na Islandu, ale co už, to je „skoro v Asii“) přistoupili, a ostatně proč ne, tak máme pevné datum – rok 536. Obecně se ale uvádí, že stěhování národů nastartovali Hunové. Ti ovšem byli v Evropě ve 4. století a troku 451 byl Attila poražen v bitvě na Katalaunských polích! Sakra, začínám mít učitelů a celého nablblého českého školství vážně, ale vážně čím dál tím víc plné zuby!

Na druhou stranu jsem se dozvěděla, že se na sopky a změnu klimatu dá svést leccos. Třeba zánik Římské republiky, jak jsem se dočetla v Abíčku. Tak aby zase nějaká brzo bouchla a mohli jsme říct, že kvůli tomu a změně klimatu je všechno v pytli.

%d bloggers like this: