Máte už dost báchorek našeho drahého ministra zdravotnictví? My ano. Proto posloucháme a čteme rozhovory s chytrými lidmi, kteří nám mohou říct něco přínosného, na rozdíl od šašků ve vládě, kteří jsou omámeni mocí. Jak si asi přes roušky pochutnali hrobníci českého národa v Lánech? Někteří jsou si holt rovnější, chrocht.

Minule jsme psali o ústavní stížnosti na stát za neposkytování lékařské péče. Nechápeme, proč ministr zdravotnictví nemá odvahu k tomu, aby lidem otevřeně řekl, že nepatří mezi ty, o které se náš zdravotní systém postará, když nemají tu strašlivou nemoc zvanou Covid, v jejímž stínu veškeré jiné nemoci blednou. Je to jeho povinnost.

Dnes ale nechceme psát o ústavních stížnostech. Kdepak. Nabízíme přehled toho, co stojí za přečtení nebo shlédnutí. Experti konečně začínají otevřeně mluvit a nebojí se pojmenovat klíčové problémy – mj. to, že jsou bezohledně upozaďováni pacienti s jinými (často závažnějšími) chorobami, než je Covid.

Lékař Lukáš Pollert, který pracuje na motolské kardiochirurgii a aktuálně na JIP, říká: „Hodně se akcentuje virová epidemie oproti jiným onemocněním. Teď má Covid-19 přednost před ostatním, ale je nutné si uvědomit, že je tady spousta jiných pacientů, kteří mají jiné choroby – a daleko závažnější. Těm by neměla být věnována menší pozornost. Tohle je můj apel, protože teď se opravdu všechno točí jenom okolo koronaviru. Přitom nám zatím nepřipravil tak strašný scénář, jaký nám každý rok představuje chřipka.“

Profesor Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti a přednosta 2. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie, VFN a 1. LF UK si myslí: „Na jeden aspekt celé epidemie se zapomíná. Ekonomické dopady budou astronomické. Země a lidé zchudnou. A socioekonomická úroveň je jedním z velkých hráčů na poli kardiovaskulárního rizika. Naše klesající křivky kardiovaskulární morbidity a mortality, jejichž dosažení stálo mnoho úsilí, se tak najednou mohou otočit zpět vzhůru. Obávám se, že tento dopad je skoro nevyhnutelný a budeme s ním konfrontováni v řádu několika let.“

Martin Balík, vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze tvrdí: „Prozatím máme stále ještě určitou rezervu, jelikož jsme teprve v očekávání toho skutečného nárazu těžkých případů. Více než přetížené oddělení mě tak v současné době nejvíce stresuje, že máme napříč republikou velké množství pacientů bez Covid-19, kteří potřebují lékařskou péči. Osobně mám strach, aby kvůli současné bublině kolem Covid-19 nedošlo u nich k zanedbání péče. Proto bych rád apeloval na kolegy z celé republiky, aby si zachovali zdravý úsudek a neopomíjeli i jiné diagnózy.“

Poslechněte si skvělý rozhovor s imunologem Karlem Drbalem z Přírodovědecké fakulty UK. Možná, že vám dá řadu odpovědí. Pozor. Jeho přímé odpovědi zvyšují hladinu adrenalinu Babišových domácích vězňů (a to jak těch, kdo osnují revoluci, tak těch, kdo se zklidnili a užívají si volno s rodinkou)! Zajímavé jsou informace o využití krevní plazmy vyléčených. Kéž by vědci nemocným a nám všem pomohli!

Velmi zajímavě mluví i imunolog Jaroslav Svoboda. Odborník potvrzuje, že kýžené promoření bude trvat roky. Vakcíny jsou dle odborníků v nedohlednu a stejně nemusí fungovat. Vláda by nám měla jasně a stručně sdělit, jak dlouho hodlá držet pod zámkem, výhružkami drtit a deptat vlastní občany.

Nakonec bude mít pravdu profesor Pavel Kolář, že léčba bude horší než nemoc. Podle Forbes se američtí boháči už stahují do svých super bunkrů v obavách z občanských nepokojů, nikoli z čínské chřipky. My, co zůstaneme venku, můžeme asi jen rabovat.

Tolik k našim odborníkům, za jejichž moudrá slova jsme vděčni.

Uznáváme, že to politici nemají jednoduché. Naštěstí, protože zodpovídají za životy milionů a miliard. Proto musí mít svoje kroky dobře promyšlené a odůvodněné. Teď je hnán za zločiny proti lidskosti k odpovědnosti brazilský prezident Bolsonaro. S tímto chlapíkem je to zajímavé. Proč světovou veřejnost neděsilo dost, když se rozhodl zničit plíce naší planety. Obejdeme se bez nich snad jednoduše? Nebyl to spíš tehdy pořádný zločin proti lidskosti?

Bude před trestním tribunálem jen Bolsonaro? Zatím se Evropa a USA obrací s žádostmi o náhrady na Čínu. Zatím se daří držet obyvatele ve strachu. Uvidíme, až se začnou skládat účty za zničené země a až se 98 % lidí, co zbudou (nejspíš i více, to ale nevíme, neznáme skutečný rozsah nakažených) rozhodne žádat spravedlnost nebo se vydat žít do jiných než zdevastovaných zemí. Co nakonec bude zločinem proti lidskosti? Budoucnost bude zajímavá. Jako vždy. Museli jsme to ale čekat, život není procházka růžovou zahradou. Doufejme, že hororové scénáře nenastanou (protože dostaneme včas rozum). Doufejme, že vymknuté klouby naší doby dokážeme napravit. A změnit se.

P. S. Člověka netěší, že jsou lidé po celém světě naprosto blázniví. Doufali jsme, že je českou specialitkou házet kameny na parkoviště nebo je omotávat páskami a zdobit výstražnými cedulemi nebo rovnou střežit policií, aby se náhodou nešli někteří občané projít do lesa (což je dovoleno!). Kdepak, ve Španělsku rádi hází na sanitky s nemocnými kameny. Středověk neskončil, středověk trvá. Skutečně začínají platit pravidla Divokého západu? Homo homini lupus? A to jme na začátku, kdy si ještě zaměstnanci myslí, že mají nějakou práci a kurzarbeit všechno spasí.

%d bloggers like this: