Od jara jsme překvapeni, že se živnostníci nepustili do lítého boje o sebe a svoje podnikání, které s láskou budovali buď po mnoho let nebo do kterého vložili všechny své úspory. Předpokládáme, že hlavně nemají čas, protože se zuby nehty snaží udržet hlavu nad vodou a neutopit se. Sami dobře víme, jaké to je nebýt zaměstnancem. Složité, těžké, mnohdy na hraně, ale současně skvělé a svobodné. Protože živnostníky a podnikatele tahle země potřebuje jako sůl, doporučujeme všem, abyste se nedali a bránili se, co to dá.

Senátoři za živnostníky podali skvělý návrh k Ústavnímu soudu. Je to velmi, velmi, velmi důležitý krok. Ústavní soud totiž nám, běžným smrtelníkům, prostým občanům, prakticky zakázal se na něj obracet – vyhlášení nouzového stavu je prý politické rozhodnutí, které nikomu nic nedělá a samotná krizová opatření jsou jakýsi jiný právní předpis, který taky lidé nemohou jen tak u soudu napadat. Že bychom my, občané, mohli mít snad vůči státu nějaké požadavky na dodržování a ochranu základních lidských práv a svobod, si taky Ústavní soud nemyslí.

Musí ale živnostníci spoléhat JEN na Ústavní soud? Ne! Myslíme si, že rozhodnutí Městského soudu v Praze otevírá všem podnikatelům nové možnosti. Podle soudců se můžeme bránit proti zásahům, ke kterým došlo na základě vydaných krizových opatření. Takovým zásahem je právě naprosto diskriminační zavření provozoven.

Jestliže jste naštvaní, že Tesco a podobné hypermarkety mohou vesele prodávat kdejaký sortiment, zatímco živnostníci nesmí prodat ani dětem sněhule nebo psací potřeby či tričko, vězte, že byste se měli bránit u soudu. Stát si zkrátka nesmí dovolit cokoli a soudy daly najevo, že je zapotřebí hledat cesty k tomu, aby lidé mohli svá práva účinně bránit.

Rádi vám s žalobou pomůžeme.

Text návrhu, který podali senátoři, je zde.

%d bloggers like this: