Tímto žádám předem o prominutí všechny dobré lékaře, lékařky a zdravotní sestry a bratry, kteří medicínu či zdravotní školy studovali kvůli pomoci pacientům a ne kvůli prospěchu a společenskému postavení a svému vlastnímu obřímu egu. Na vás tento článek nemíří. Za nos by se měli chytnout ti, kteří si nechali od lidí nosit zákusky, ovoce, jídlo, kávičky a rozdávali jak smyslů zbavení dojemné a dramatické rozhovory o mrtvolách a umírajících, o svém neuvěřitelném vyčerpání. Všichni ti, kdo nesou hlavní odpovědnost za stav naší společnosti, republiky a za to, že mnoho lidí nemá přístup ke zdravotní péči. Ti, kteří odmítají pomoci lidem, jež se nenechali očkovat nebo se odmítají nesmyslně testovat. Všichni ti, kteří se odporně povyšují nad druhé a hrají si na bohy a žádají po nás, abychom se jim kořili a plazili se před nimi v prachu. Ti, kteří si nechají posílat výplaty z našich daní, aby nás nechali v bolestech. Zkrátka značná část arogantního zdravotního personálu.

Příběh uplakané hrdinné zdravotnice – bojovnice s covidem – si můžete přečíst zde.

Za poslední rok se média předháněla v tom, aby vytvořila zdravotníkům aureolu neomylnosti. Už víc než rok čteme, že máme slepě věřit „odborníkům“ (ale ne těm, kdo si snad dovolují vyjádřit pochybnost o celé kovidí trapárně). Pojďme se tedy na ty odborníky podívat trochu zblízka.

O tom, že by mohla být (nebo je) zdravotní péče podmiňována očkováním se dozvíte zde.

Začněme s trochou dat, to přece zbožňujeme

Recent studies of medical errors have estimated errors may account for as many as 251,000 deaths annually in the United States (U.S)., making medical errors the third leading cause of death.

European data, mostly from European Union Member States, consistently show that medical errors and health-care related adverse events occur in 8% to 12% of hospitalizations. For example, the United Kingdom Department of Health, in its 2000 report An organisation with a memory, estimated about 850 000 adverse events a year (10% of hospital admissions). Spain (in its 2005 national study of adverse events) and France and Denmark have published incidence studies with similar results.

Avoidable medication errors cost 1,700 lives and more than £98 million to the NHS in England every year, research suggests. National estimates, published online in the BMJ Quality and Safety journal, show more than 237 million medication errors are made a year.

A teď k praxi – pro otrlé

Mohli bychom pokračovat dál, ale myslím, že to jako dobrá ukázka stačí. Ještě věříte lékařům? V řadě případů, kdy jsou lidé poškozeni v důsledku nekvalifikovaného lékařského zásahu, nedojde k prokázání viny, protože u soudů se samozřejmě pacientům velmi těžko dokazuje, že jejich příbuzné zabila chyba někdo v bílém plášti. Tady víc než kde jinde platí, že ruka ruku myje a posudky vystavují lékařům lékaři. Domoci se spravedlnosti je proto obtížné, až nereálné.

Pojďme se povídat na pár věcí, které probleskly českými médii. Doporučuju, aby slabší povahy raději nečetly dál. Jestli mohli dotčení žít nebo být zdraví a jestli zásah zdravotníka byl zrovna hlavní příčinou smrti nebo poškození zdraví, těžko říct. Někdy to prokázáno bylo, někdy ne. Realitou je, že je lépe být zdravý a bohatý než chudý a nemocný a dostat se do nemocnice. Každopádně je směšné adorovat zdravotníky jen proto, že jsou zdravotníky. To, jakou školu kdo vystudoval neříká vůbec nic o dotyčném jako o lidské bytosti. Je třeba hodnotit každého člověka zvlášť a bedlivě se dívat na jeho činy a jednání. Teprve pak si můžeme říct, jestli je dobrý nebo špatný. Já si z toho všeho dovozuju to, že zdravotníci nemají a ani nemohou mít automaticky pravdu a slepě jim naslouchat je cesta do pekel. Ostatně i Mengele byl lékař. Věřili byste mu a priori kvůli titulu? Já ne.

V olomoucké nemocnici v pátek při porodu tragicky zahynulo novorozeně. Při vytahování plodu z dělohy se dítěti utrhla hlavička a holčička okamžitě zemřela. Odborníci se shodují, že jde o zcela výjimečný případ.

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích spojených s operací mandlí v pardubické nemocnici. Mají za to, že nemocnice i její personál zásadně zanedbali své povinnosti.

V kroměřížské nemocnici zemřela při operaci šestadvacetiletá pacientka, které lékaři odstraňovali z dělohy mrtvý plod. V září uvedl deník Blesk, že operující lékař byl odsouzen k jednomu roku odnětí svobody podmíněně, soud jej uznal vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti, kterého se dopustil z nedbalosti. Podle listu soudní pitva potvrdila, že děloha byla protržena a žena zemřela na plicní embolii.

Bruntálský okresní soud se začal zabývat případem lékařky Hany Strouhalové z Vrbna pod Pradědem, která podle obžaloby špatně stanovila diagnózu a způsob léčby a zavinit tak smrt pětileté holčičky. Dítě mělo vysoké teploty a bolesti břicha, lékařka stanovila, že jde o běžnou virózu střevní chřipky. Po několika dnech holčička zemřela na následky zápalu plic a hnisavého výpotku. V květnu soud Strouhalovou zprostil obžaloby. Podle soudního znalce postupovala správně, onemocnění se jevilo jako viróza a mělo netradiční průběh.

K mediálně nejznámějším patří případ z Hradce Králové, kde stanuli před soudem dva urologové, kteří pacientovi místo nefungující ledviny vyoperovali tu druhou a udělali z něj člověka odkázaného na transplantaci. Loni v květnu zase soud v Liberci dal roční podmínku lékařce, která zavinila smrt pacienta tím, že podala při operaci jinou krev, než měla.

Lékaři z nemocnice v Ivančicích na Brněnsku se údajně dopustili velkého pochybení. V břiše ženy, kterou operovali, prý zapomněli 28centimetrový chirurgický nástroj, takzvanou špachtli. Na svou chybu přišli až po téměř pěti měsících před týdnem a předmět jí z těla vyndali.

Plzeňská soukromá dětská Nemocnice u sv. Jiří se domluvila s rodiči dívky, která skončila na invalidním vozíku, na odškodném. Podle rozhodnutí soudu právě nemocnice nese odpovědnost za poškození zdraví dítěte. Lékaři včas nerozpoznali život ohrožující onemocnění a převoz dítěte na specializované pracoviště nařídili pozdě a v nevyhovující sanitce.

Kontrola ministerstva zdravotnictví v pardubické nemocnici konstatovala, že lékaři provedli u novorozené dívky pozdě testy na streptokokovou infekci. Ačkoliv má děvče doživotní následky, resort zásadní pochybení neshledal. Není jisté, zda by včasné podání antibiotik dítěti pomohlo. Pochybila i rychnovská nemocnice, která ženu s předčasným porodem nevyšetřila a poslala sanitku do jiného zařízení.

O úmrtí pacienta v nymburské nemocnici, jehož ošetřující lékař přehlédl, že je diabetik, a nechal ho téměř celý týden bez inzulinu, loni v říjnu informovala televize Prima. Policie obvinila tři lékaře nemocnice z trestných činů usmrcení z nedbalosti a padělání a vystavení nepravdivých dokumentů. Podle televize lékaři po smrti pacienta falšovali dokumentaci, aby selhání zamaskovali.

Žena v roce 2008 podstoupila v Chrudimské nemocnici operaci ruky. Při ní jí byl přerušen střední nerv a musela absolvovat další dvě operace. Zdravotní následky jí však zůstaly a trpěla i psychickými problémy.

Jednašedesátiletý ašský gynekolog Ivo Ducháč stál v pátek poprvé před chebským soudem kvůli obžalobě, podle níž kvůli tomu, že neprovedl dostupná vyšetření, včas nerozpoznal a podávanými léky ještě urychlil průběh rakoviny prsu své pacientky.

Tak vám přeju hodně štěstí a hlavně nebuďte nemocní.

P. S. Zajímalo by mne, kolik pacientů loni nezemřelo na covid, ale na „péči“ zdravotníků. To se ale nejspíš nikdy nedozvíme.

%d bloggers like this: