Jak jistě víte, podali jsme na Babiše žalobu. Považujeme ho za viníka celé situace a doufáme, že se brzy bude občanům zodpovídat za všechny lumpárny, které od začátku roku s koronavirem napáchal. V žádném případě totiž neplatí výmluvy typu „nikdo v takové situaci nebyl“. Kdyby Babiš nepředváděl své ego a postupoval, jak postupovat měl (už dávno před příchodem viru), důsledky by nebyly natolik tragické.

Bez ohledu na to, jak dopadne soud, bude muset stát v souladu s krizovým zákonem uhradit škody, které nastaly v přímé souvislosti s krizovými opatřeními (to znamená, že nepůjde o každý snížený zisk, který byl způsobený samotnou krizí, ale musí být skutečně dána souvislost se samotným krizovým opatřením.) Myslíme si, že třeba cestovky by měly tak jako tak snížený prodej zájezdů, protože by se lidé báli vyjet. Současně jim ale vzniká další újma tím, že je úplný zákaz překročení státních hranic. Tuto újmu by mohly po státu požadovat.

Uplatněných nároků asi bude dost a dost. Ne každý oprávněný, ale mnohé ano. Naštěstí premiér učinil veřejný příslib a potvrdil, že peníze nachystané má: „Tisíc miliard bychom poskytli živnostníkům a firmám naší ekonomiky,“ informoval o možných kompenzacích pro českou ekonomiku Babiš. Je to zvlášť štědrá částka, vzhledem k tomu že ve státním rozpočtu se na rok 2020 počítá s celkovými příjmy (a to bez ztrát způsobených jeho šílenstvím) 1.578, 1 miliardy. Předpokládáme ale, že si je premiér výše rozpočtu vědom. Nebo chce platit z peněz Agrofertu? Pravděpodobnější je, že si holt v příštích letech budeme muset řádně utáhnout opasky. Kam se na Andreje hrabal Václav Klaus v krásně svobodných devedesátkách. Babiš chce dokonce rozdávat značně nad rámec skutečných škod, které si předtím odpovědně odhadl, když prohlásil, že nás jeho fantasmagorie budou stát „strašně moc miliard, možná desítky miliard.” Za živnostníky a podnikatele děkujeme. Peníze využijeme jistě lépe než stát, kterému jsme je předtím nedobrovolně dali.

Ale teď dost ironie a zase vážně. Protože je nám jasné, že uplatnění nároků na náhradu škody vůči státu nebude snadné, zpracovali jsme malý soubor otázek a odpovědí. Postačí do začátku. Tématu se budeme dále věnovat a informace rozšiřovat. Naše advokátní kancelář má zájem pomáhat drobným živnostníkům a malým a středním podnikům, na které dopadla krizová opatření vskutku drtivě. Cílem je, aby mohli zdárně pokračovat ve svém podnikání, byť s hlubokými šrámy.

Manuál najdete zde.

Pokud byste se chtěli připojit k naší žalobě na Babiše, tady najdete informace, jak na to. Soudní poplatek platit nemusíte, to jsme zařídili my.

Přejeme všem, abychom se konečně, po těch letech strádání, zbavili Babiše. K tomu nám dopomáhej soud a demokratické volby.

AKTUALIZACE 19. 3. 2020: NA blozích Idnes.cz vyšel jeden k tématu náhrad škod: „Vláda zamlčela, že má zákonnou povinnost hradit škody za mimořádná opatření“ od pana Prráška.

Pan Prášek se dobře ptá: „Je možné, že v době vyhlašování oněch krizových opatření vláda o této své povinnosti prostě NEVĚDĚLA ? Každopádně, jsem zvědav na premiérovu reakci..

Zvědaví jsme všichni. Zvlášť na to, jestli nechá premiér zákon v tomto znění nebo se ho pokusí změnit. A co pak udělá s Ústavním soudem?

Díky upozornění jsme se dozvěděli o rozhovoru o náhradách škod na Hospodářských novinách s kolegy z Arrows.

%d bloggers like this: