Už před časem mne napadlo, že by bylo docela dobré žalovat laboratoře za ty jejich hokusy pokusy s PCR testy, které nás dostaly tam, kde jsme. Základem žaloby by byla skutečnost, že se provádí neúměrně velké množství amplifikačních cyklů, což potvrdil i SZÚ.

Psala jsem o tom nedávno.

Na základě takto nesprávně až chybně provedeného testu byli zdraví lidé nuceni trávit 14 dní v domácím vězení a uvrhli celou řadu těch, se kterými se setkali, do zbytečných karantén. Takto vážné omezení osobní svobody je přitom u nás bráno jako jeden z trestů za přečiny.

Dlouho přemýšlím o tom, jak báchorku vystavěnou okolo PCR rozbít. Samozřejmě jsem to psala mnohokrát NSS, ale tamní soudci se staví slepými a hluchými, jde-li o spravedlnost a logiku. Proto jsem si říkala, že je třeba na to jít z jiné strany.

Když jsem pátrala, jestli nejsme se svým nápadem úplně mimo, našla jsem, že se nějaké podobné soudy o nesprávné výsledky již vedly. V ČR je to méně časté téma sporů, v zahraničí častější (např. u tzv. nesprávných narození, když lékaři neodhalí genetickou vadu dítěte, která podstatně zkomplikuje život buď danému jedinci nebo jeho blízkým). Nejspíš by se výsledky laboratorních vyšetření zpochybňovaly rovněž v případech řízení pod vlivem nebo dohadování se o otcovství.

Já sama to žalovat nemůžu, nemám bohužel dvakrát štěstí a covidem se ne a nemůžu nakazit. Vhodným adeptem na žalobu proti některému z „testovacích magnátů“ by byl ten, kdo měl pozitivní PCR a musel být v izolaci a měl by od laboratoře potvrzeno nebo by si tuto informaci vyžádal, že mu byl proveden test s více než 30 amplifikačními cykly.

Samozřejmě jde o civilní žalobu, bude to asi hodně trvat, ale zajímavé by mohlo být už vyjádření, kterým by se laboratoř bránila. To za prvé. Druhá temná stránka civilních sporů je samozřejmě ta finanční, to nebudu zastírat. Když člověk prohraje, hradí náklady na právní zastoupení nejen své, ale i protistrany.

Alternativa:

Levnější alternativou je žaloba proti rozhodnutí o uložení izolace. Tam je třeba se nejdříve odvolat a pak žalovat. Náklady na právní zastoupení protistrany se v tomto případě nehradí. I to je ke zvážení, ale jak píšu – tohleto bohužel nemůžu zařídit sama za sebe. Jsem odolná jak sviňa. Pokud ale vím a nepletu se, David už tohle zažalováno má a nejsem si teď vůbec jsitá, v jaké je to fázi. Doplním, až se s mužem večer uvidím.

Nicméně jít přímo proti laboratoři se mi líbí víc. Zaslouží si to.

%d bloggers like this: