S Davidem jsme sepsali žalobu na diskriminaci neočkovaných a těch, kdo neměli možnost se nakazit koronavirem, tj. nemají potvrzení o PCR nebo POC testu. Nejvyšší správní soud bude rozhodovat o tom, jestli je přípustné, aby stát rozlišoval mezi lidmi a vytvářel občany druhé kategorie.

Žalobce, kterého David zastupuje, se obává, že to všechno neskončí jen tím, že nebude smět na koncert nebo do kina, to by se koneckonců dalo přežít. Má ale strach z toho, že ho neošetří lékaři, že se mu nedostane ani možnosti jít na úřad nebo že nebude smět užívat třeba hromadnou dopravu. To, že existuje „alternativa“ nechat se v řádu dnů opakovaně testovat v laboratořích a časem za takový test možná i platit, nepovažuje žalobce za rovné zacházení.

Jsem zvědavá, jak se k tomu soudci postaví, když:

  • se jasně ukázalo, že covid má smrtnost jako chřipka (0, 15%);
  • existuje funkční očkování pro ty, kdo se chránit chtějí (a dává jim možnost vyhnout se těžkému průběhu nemoci)
  • v populaci už prakticky není žádný výskyt nemocných ani pozitivně testovaných;
  • ti, kdo dodržovali vládní pravidla, se třeba nemohli nakazit, tj. jsou zvýhodněni ti, kdo pravidla porušovali – copak tohle je přípustné? Přece soud nemůže říct, že to, co po nás vláda požadovala, nevedlo k minimalizaci rizika nákazy – vždyť je nám už rok vtloukáno do hlavy, že kdo se distancuje, dezinfikuje a zahaluje, nemůže onemocnět.

%d bloggers like this: