Milé dámy, milí pánové,

vím, že v těchto dnech asi dostáváte mnoho rozhořčených e-mailů, ve kterých se nešetří slovy jako „totalita“ nebo „apartheid“. Ještě před pár týdny bych napsala nejspíš totéž. Rozčilovala bych se a myslela bych si, jak se tím něco změní. Dnes vám nic takového nenapíšu. Nevěřím vám, nevěřím soudcům, nevěřím státu, který porušil společenskou smlouvu uzavřenou s občany a zabránil jim dosahovat štěstí způsobem, který oni sami považují za vhodný.

To, co kolem sebe vidíme, ale nezpůsobil covid. To, co se kolem nás děje, to už tu bylo dávno před rokem 2020. My, občané, jsme to jen neviděli nebo jsme úspěšně ignorovali veškeré náznaky. Kdyby nebyl covid, byli bychom dále hloupí, naivní a neměli bychom o státu tolik pochybností. Byli bychom o tolik zranitelnější! Vždyť můj muž v zimě 2020 při pohledu na zprávy z Wuchanu říkal, že takové zvěrstvo by se u nás nemohlo stát, protože my na rozdíl od Číny máme demokracii a právní stát a soudy, které by takové masové porušování veškerých myslitelných práv a naprostou neúctu k lidem a jejich životu nedovolily. Já jsem byla skeptická, ale tajně jsem doufala, spoléhala jsem na to, že „bude klid“. Teď už víme, že státu nesmíme věřit jediné slovo, jediný počin. Víme, že musíme být stále připraveni.

Díky covidu se mnohým otevřely oči. Lidé vykročili ze svých bezpečných komfortních ulit a začali přemýšlet nebo dokonce něco aktivně dělat. Přestali se bát. Možná, že se vám zdá, že je jich málo. To jste ale hloupí a naivní vy. Důležité nejsou davy, to hlasitá menšina přepisuje dějiny. Kdyby teď covidové divadlo skončilo a vše se vrátilo tak nějak do starých kolejí (jakkoliv to není možné), padlo by i toto lidské uvědomění. Byla by to škoda, protože ještě nedosáhlo vrcholu a ještě se nic nezměnilo, ještě pořád jste ve Sněmovně vy a staré špatné pořádky a před námi tolik hrozeb jako je třeba politický islám, že nemůžeme přestat. Není žádoucí teď utlumit to dobré, co covid se společností udělal, není správné brzdit vzedmutí svobody.

Proto bude nejlepší, když schválíte Pandu. Pomůžete tak ještě té troše spoluobčanů, kterou potřebujeme pro to, aby se pořádky začaly měnit. Udělejte to pro svobodu a hlasujte pro Pandu. Nikdy v životě jste totiž nic lepšího neudělali a ani už nevykonáte.

%d bloggers like this: