Málem jsem spadla pod stůl, když mi David dnes u snídaně sdělil, že mi unikla zásadní aktivita Čechů – výběr národního ptáka. Hned jsem si sestavila soukromý žebříček zástupců, kteří by nejlépe k českému národu pasovali:

  1. Sojka Práskačka;
  2. Straka;
  3. Blboun nejapný;
  4. Topolánkův pták.

Protože jsem si pořád myslela, že si David ze mě dělá prču, jala jsem se pátrat na internetu. V Deníku jsem se k mému velkému údivu dočetla, že ona anketa, skoro až prý celonárodní referendum, skutečně proběhne. Je to totiž zásadní priorita nové vlády. A zapojí se i základní školy, čemuž rozumím, děti musí po dvouleté pauze ve výuce dělat něco důležitého. Co mne ale šokovalo nejvíc, byla informace, že by snad tím naším nej nej nej ptákem měl být sokol. Nic proti onomu dravci. Je jistě krásný a úžasný. Horší ale je, jaká organizace si jeho jméno uzurpovala.

Cituji z Deníku:

Sokol přežil i útlaky komunistického režimu. Navíc Sokol je zakořeněn i v mysli obyvatel. Pokud se řekne sokol, mnohým se vybaví buď ptačí dravec, nebo právě tuzemská organizace. „Bylo by to pro nás obrovské potěšení. Navíc v letošním roce slavíme 160. výročí vzniku organizace. Ani nevíme, že se něco podobného chystá,“ říká mluvčí Sokola Jiří Reichl.

Já sama bych ráda připomněla, JAK se Sokol zachoval během největší krize lidských práv a svobod, které jsme kdy čelili. Stejně jako skauti jen a jen hrubě zklamal a podvolil se.

Zatímco skauti dál vyrábí své úchylné krabičky covidové záchrany (do kterých strkají bavlněné roušky – no vážně), Sokol taky pilně šije a vyšívá a prodává „kvalitní plátěné dvouvrstvé roušky“. Vedle toho zveřejňuje naprosto neuvěřitelná videa o cvičení dětí se zahaleným obličejem.

Na svém oficiálním webu tato „odvážná organizace“, která dnes tak leda parazituje na minulosti a na odvaze našich předků stejně jako skauti, měl kupř. pro září 2021 tato pravidla:

Jste-li nežádoucí, Sokolové, ti udatní bojovníci za svobodu, vám zamezí v účasti… pochybuju, že by to dnes měli jinak, ale podobně stupidní aktuální infografiku se mi nepodařilo dost rychle najít a nechci tomu věnovat zbytečně další čas.

Sokol Brno Židenice (namátkou vybráno) na webu uvádí:

Naprosto bizrarně pak v této souvislosti působí hashtag „sokolskehodnoty“… jasně, hodnoty. Občanství…

Sokol je vlastenecký v nejlepším smyslu slova. Své členy vede k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa. Sokolové jsou hrdými, angažovanými občany své země, České republiky.

Co k tomu říct, když si současně přečtete výše uvedené? Snad jen, že je to snůška keců vhodných na FB prezentaci, to ano.

Komunita…

Sokol je místem setkávání a společné činnosti. Sokolové jsou aktivní silou ve své obci, hybatelem sportovních a kulturních aktivit. Sokolové jsou hrdí na svou vlastní tradici, kterou drží v úctě.

Komunita… ehm. Jen pro vyvolené, evidentně.

Jenom mne při tom dohledávání článků o Sokolu pobavilo, že stejně jako ostatní by samozřejmě chtěli od daňových poplatníků hlavně ty peníze… prachy nás nežádoucích asi nesmrdí, řekla bych.

Dobře si rozmyslete, komu dáváte své děti v jejich volném čase. Organizace jako Sokol ani Junák by to být opravdu neměly.

%d bloggers like this: