Dostaly se k nám zajímavé informace ze zámoří o snahách donutit mladé lidi k testování jako podmínce práva na vzdělání. Zjevně se všude najdou stejně zlí lidé, kteří baží po tom, aby co nejvíc ublížili dětem. Nestačí jim, že je zavřeli v domácím vězení, kdepak. Je potřeba je zadupat, zničit, aby se podvolily. Proutek se holt musí ohýbat, dokud je mladý!

Univerzita státu New York: děti patří do školy (bez testů)

Univerzita NY se vyjádřila ke snahám podmínit přístup ke vzdělání testováním na Covid-19 a vyžadování rodičovského souhlasu s takovými nekalými praktikami.

Dopis najdete zde.

Konkrétně se ve vyjádření píše: „The Department hereby clarifies that parent/guardian consent for COVID-19 testing of students may not be a condition of in person learning or other school activities. The Governor’s Cluster Action Initiative and the New York State Department of Health (NYSDOH) guidance require schools providing in-person instruction to test specific percentages of in-person students, teachers, and staff for COVID-19 if the school is in a designated micro cluster zone. Currently there is no requirement to test 100% of the school population for a school to open or remain open. While a school district has an interest in achieving testing of a percentage of the school population when in a zone designation, it cannot impose remote instruction on students whose parents/guardians do not consent to surveillance tests for COVID-19.

We remind schools that the only permissible ground for excluding students is, according to Education Law §906(1), whether they are ill or symptomatic, or if a local health department has otherwise ordered students to quarantine based upon actual or potential exposure to COVID-19. Thus, districts may not exclude healthy or asymptomatic students; students who are participating in a sport; or students whose parent/guardian does not give consent for COVID-19 testing. Relatedly, schools do not have the authority to exclude well or asymptomatic students and staff based on protected characteristics, including race or country of origin.“

%d bloggers like this: