Omikrónka mění pravidla hry. Hlavní život zachraňující prostředek boje s virem – hadrová rouška – upadl do nemilosti vědců.

„Cloth masks are little more than facial decorations. There’s no place for them in light of omicron,“ CNN Medical Analyst Dr. Leana Wen, an emergency physician and visiting professor of health policy and management at the George Washington University Milken Institute School of Public Health, said last week.

With another coronavirus variant racing across the U.S., once again health authorities are urging people to mask up indoors. Yes, you’ve heard it all before. But given how contagious omicron is, experts say, it’s seriously time to upgrade to an N95 or similar high-filtration respirator when you’re in public indoor spaces. „Cloth masks are not going to cut it with omicron,“ says Linsey Marr, a researcher at Virginia Tech who studies how viruses transmit in the air. 

Double or triple-layer masks made of a mix of materials can be more effective, but most cloth coverings are just “fashion accessories,” according to Greenhalgh.

Tyjo, ten omikrónek musí být ale speciálně zmutovaný virus, to vám povím! Proleze i starým tričkem.

Když byste nadále chtěli držet prst na tepu módy a mít cool vzorované roušky, vědci pro vás mají radu:

„We need to be wearing at least a three-ply surgical mask,“ she said, which is also known as a disposable mask and can be found at most drugstores and some grocery and retail stores. „You can wear a cloth mask on top of that, but do not just wear a cloth mask alone.“

Věřte vědcům!

Myslíte, že se soudci NSS cítí jako úplní ko*oti, že lidem do očí tvrdili, že roušky jsou v pohodě a strašně dobré v boji s virem? Myslíte, že ještě někdy zvítězí pravda nad lží a blbostí? Já nevím…

P. S.: Můj syn mi včera přál k narozeninám: „Mami, hlavně ti přeju konečně toho covida, výhru ve Sportce a hodně piva.“ Tak aby se to přání vyplnilo.

%d bloggers like this: