Před pár dny jsem se podivovala nad závěry nevládní organizace Rekonstrukce státu, jejímž „iniciátorem“ je CEO Frank Bold (což je další nevládka zajímavě propojená s advokátní kanceláří, která podává na stát klimatickou žalobu nebo řeší spor o důl Turów – tady si nejsem úplni jistá, zda to řeší AK či NGO, je to pro mne dost nečitelné). Experti z Rekonstrukce totiž tvrdili, že základy právního státu ani po dvou letech totality nejsou ohroženy.

Dnes jsem se zase podívala na web Rekonstrukce, protože mne zajímalo, co za chytrolínské špeky od těch pravých „odborníků“ tam zase najdu. A že jsem našla!

Pět důvodů, proč potřebujeme přijmout novelu pandemického zákona

V perexu se se vší vážností píše:

Sněmovna dnes jedná o pandemickém zákoně, po obstrukcích SPD z minulého týdne k němu svolala mimořádnou schůzi. Zákon přitom před Sněmovnou i na internetu budí nezvyklé vášně. Odpůrci jeho přijetí vnímají jako zelenou pro další zavírání hospod a jiné omezování jejich svobody. Ve skutečnosti pandemický zákon potřebujeme právě proto, aby ke zbytečnému omezování svobod nedocházelo.

Konkrétní důvody pro přijetí Pandy jsou podle Rekonstrukce tyto:

  1. Pandemický zákon je šitý na míru covidu, nedovoluje vládě omezit tolik práv a svobod občanů jako nouzový stav. Vláda má sice k ruce ještě zákon o ochraně veřejného zdraví, ale ten poskytuje jen velmi malý manévrovací prostor, už minulý rok ho natáhla na hranu ústavnosti.
  2. Protiepidemická opatření vydávaná podle pandemického zákona přezkoumávají soudy rychle. Nejvyšší správní soud minulý rok přezkoumal desítky opatření a mnohá z nich dodatečně zrušil pro jejich nedostatečné odůvodnění. V případě nouzové stavu naopak k přezkumu opatření prakticky nemůže dojít a není tak žádná přímá ochrana proti zneužití.
  3. Pandemický zákon vyžaduje důkladné odůvodnění každého opatření. A byť by to určitě šlo ještě lépe, je zajištěna mnohem větší veřejná kontrola vlády než u nouzového stavu.
  4. Pandemický zákon se vztahuje jen na covid, nelze ho použít a tedy ani zneužít v případě jiných nemocí, které mají jiný průběh a mohou tak vyžadovat úplně jiný styl řešení.
  5. Covid nás letos může ještě potrápit. Jakkoliv se upínáme k jaru a přehoupnutí vlny omikronu, s podzimem může kvůli nízké proočkovanosti populace počet nakažených zase stoupat. Rizikem jsou také další mutace. Štěstí přeje připraveným.

Dávejte si pozor na to, co doopravdy má být dle Rekonstrukce protlačeno:

Pandemický zákon je i přesto nejlepší dostupné, ale stále jen provizorní řešení. Než konečně dojde k systémovému řešení v podobě přijetí novely krizové legislativy, doporučujeme v pandemickém zákoně kromě prodloužení účinnosti také zpřesnit požadavky na odůvodňování opatření a zvážit zapojení parlamentu do vyvolání přezkumu opatření Nejvyšším správním soudem, který se ukázal jako velmi účinný,” říká Jakub Černý, analytik z Rekonstrukce státu, který se podílel na konzultacích při vzniku pandemického zákona.

Zajímalo by mne, který že ze sponzorů Rekonstrukce státu podobné výstupy podporuje.

A jestli se ptáte, zda lidi z Rekonstrukce znám osobně, tak bohužel některé ano.

%d bloggers like this: