Už delší dobu se snažím pořád dokola neskloňovat jen roušky, roušky, roušky na střídačku s respirátory a vakcínou, protože si vůbec nemyslím, že tohle je náš skutečný problém, je to naopak jen taková hra, zástěrka, návnada. Před pár dny jsme mluvila s jednou osobou, která není zrovna na mojí straně, pokud jde o to, že píšu žaloby a texty na blog, setkávám se s novými přáteli a nehodlám se nechat otečkovat i na zadku. Ona osoba hned spustila výhružným tónem: „No jestli si myslíš, že nebudeš očkovaná, tak ti garantuju, že teda budeš!“ A pak další tiráda: „Já nevím, o co jde, vždyť to přece zase není tak strašný, no tak se otestujete a pak půjdete i do kina!“ A dál: „No a ty děcka doma, do školy nechodí, budou divný, protože nebudou mít ten kolektiv, a to je zapotřebí!“.

Mohla jsem se zvýšeným hlasem začít vytahovat věci typu: „No jasně a co ty víš, co je ve vakcíně a vůbec nevíme, co to lidem udělá. A děti ve škole být nemůžou, protože by musely nosit roušku a stejně to bude všechno zase zavřený!“ A bla bla bla. Namísto toho jsem ale řekla, že je mi celý očkování ve skutečnosti někde, že ať se naočkuje kdo chce a že si dokonce ani nemyslím, že očkování je nějaký velký problém k řešení, že naopak vidím nebezpečí v zelených bláznech a vysvětlila jsem stručně proč, včetně toho, že si myslím, že celá kovidí šaškárna má za úkol odklákat naši pozornost od toho, co se snaží „ti nahoře“ v zelené dohodě prosadit, takže bychom měli být sakra opatrní, vládě nevěřit nos mezi očima a dávat si velký pozor a chystat se na nejhorší. A ejhle. Najednou jsem před sebou měla souhlasícího a chápajícího posluchače, který mi sdělil své vlastní obavy z plánovaných zelených restrikcí.

Covid, očkování, testy, respirátory a pod. jsou nesmysly, jsou to jen předhozené kosti. Je to prostě a jednoduše téma, na kterém nebude shoda. Navíc je ale zcela podružné, nezajímavé, nudné a vlastně zbytečné, pokud je uchopeno jen a pouze z hlediska připitomělého viru. Nemá prakticky cenu se jím zabývat. Když tohle řeknete těm, kdo vás původně nebyli ochotni ani poslouchat, a převedete-li řeč na to, co by nás mělo doopravdy pálit – na „boj s klimatem“, máte podle mne velkou šanci najít s „protivníkem“ shodu a můžete se začít bavit o svobodě a o tom, proč je za ni třeba bojovat do posledního dechu. Garantuju vám, že najdete jen málo občanů Česka, kteří s vámi nebudou souhlasit a kterým se naopak zdají o Green Dealu vlhké sny. Zkuste to, nic za to nedáte.

%d bloggers like this: