Pořád mne nepřestávají fascinovat neuvěřitelné vlastnosti jednoho viru. Koronaviru se dobře daří v Brazílii v létě (vlhko a teplo), Česku během podzimu (chladno a deštivo), ve Švédsku, ve Velké Británii (nonstop) a teď v Tunisku ve strašném úmorném vedru a suchu, nikoli však v Česku, protože tu máme horké a suché léto – u nás zaútočí zase až s návratem děcek do škol (v září, i když bude stejné počasí jako v srpnu, kdy naopak virus skoro neexistuje).

Aktuálně (no, aktuálně…) jsou mimořádně nebezpečné tyto mimořádně oblíbené turistické destinace:

Zeměmi s extrémním rizikem nákazy pro účely tohoto ochranného opatření jsou: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

V některých bych to ještě chápala, teplo a dusno.

Ale teď jsem si přečetla toto:

V Tunisku počet nových případů covidu-19 kontinuálně roste od května a v posledních týdnech se podíl pozitivně testovaných drží nad 30 procenty. „Bezpečná hranice daná unijní koordinací je okolo čtyř procent,“ uvádí v opatření ministerstvo.

Jeden z opravdových expertů, Konvalinka, přitom tvrdil:

„Je spousta prací, které vliv teplého počasí na koronavirus řeší, jak z Indie, tak z Afriky i z Evropy. Teď už jich máme hodně. Jako obvykle si musíme zvyknout ve vědecké literatuře na nejrůznější výsledky, ale myslím, že konsensus je ten, že teplo šíření koronaviru nesvědčí. A ještě méně mu svědčí UV záření,“ vysvětluje

Jak je možné, že počasí v Tunisu umožní množení viru, když u nás tomu tak úžasně brání?

Vysvětlení Prymulovo mi moc jako vysvětlení nepřijde (hovořil o britské mutaci):

„Klimatické podmínky ukazovaly, že v letních měsících intenzita šíření klesla asi o čtyřicet procent. Kdybychom to zprůměrovali s ohledem na britskou, jihoafrickou a další mutace, tak by se tento efekt de facto vyrušil,“ prohlásil Prymula.

Mutace má plusový efekt, letní sezona minusový, to by znamenalo, že by se virus šířil podobně jako tomu bylo v první vlně,“ doplnil epidemiolog.

Budu vám vděčná za vysvětlení těchto neuvěřitelných anomálií a schopností toho nepatrného kousku RNA!

%d bloggers like this: