Nadpis je záměrně provokativní a je parafrází na dnes tolik používaný slogan, že „odmítači/odpírači jsou sobečtí asociálové, kteří se bojí jehly a vakcíny a myslí jen na sebe a ty svoje ubohé svobody, které končí tam, kde začíná svoboda svědků covidových nebýt připojen na ventilátor“. S touto myšlenkou bývá velmi často spjata další erupce geniality pisatele, jenž připojí dovětek, že neočkovaní okrádají druhé o vzácné zdroje lékařské péče, neboť budou zabírat kapacitu nemocnic a rozhodně by neměli být hospitalizováni, až na ně konečně sedne covid a oni budou žebrat, aby je zdravotnický personál opečovával, neboť se budou dusit na chodbě špitálu. Namítnete-li, že by tedy ošetřováni neměli být obézní, neboť si za svoje nemoci mohou sami, dostane se vám informace, že tloušťka není infekční.

Myslím, že by v této debatě mělo zaznít, že být špekoun sice není nakažlivé ve smyslu infekčních nemocí, ale je to nepochybně „přenosné“ po rodové linii, kdy je celkem běžné, že tlustí rodiče s hrozivou životosprávou mají sádelnaté děti. Takže tlustí svému okolí reálně nebezpeční jsou a nejen pro své děti.

Vím, že už se nemůžou mnozí tlouštíci v tomto okamžiku dočkat, až si sednou ke klávesnici a napíší mi pěkně žlučovitou zprávu, jak za to 99, 99999% obézních vůbec nemůže, jedí jen salát a pijí vodu z kohoutku a mají to „hormonální“. Povídali, že mu hráli, ušetřete si čas, kňouralové mne nezajímají. Pravda je, že si za to naprostá, ale naprostá většina může sama (a ten zbytek, který je doopravdy nemocen, ten je pro společnost snesitelný, neboť náklady na péči o něj by se ztratily).

Slavný etik, který by nám teď nejraději napíchal vakcíny befelem, protože neočkovaní jsou černí pasažéři, David Černý, k tomu říká:

Obézní lidé mají těžký život. Jeho kvalita není taková, jaká by být mohla, trpí mnoha chorobami, jsou vystavěni riziku předčasné smrti, často jsou předmětem posměchu. To je jedna strana mince, ta druhá, se opět dotýká všech. Častější návštěvy lékaře, více nemocí, léků, lékařských zákroků… Jednoduše, více peněz z veřejného rozpočtu na jejich léčbu. Je to férové? Je správné, aby všichni platili stejně vysoké zdravotní pojištění bez ohledu na to, jak svědomitě se o své tělo a zdraví starají? Singer říká, že nemocnice potřebují robustnější lůžka a operační stoly, musejí budovat větší toalety, dokonce i chladící boxy v márnicích. Obézní lidé nás zkrátka stojí více peněz. Zdají se vám tyto úvahy přehnané? Možná trochu ano, koneckonců, nerozlišují mezi různými způsoby, jak někdo může dojít do stavu obezity; někdo má na celý proces menší vliv než jiný. Nicméně zrnko pravdy v nich přeci jen je a dotýká se nejen obézních, ale vlastně nás všech, kdo máme nadbytek, který si můžeme dovolit něco kumulovat na bankovních kontech. Ve světě je přitom stále neuvěřitelná bída, statisíce a milióny mužů, žen a dětí ročně umírá na důsledky hladovění. Potravin přitom není na světě málo, jen se s nimi špatně nakládá. Leccos se vyhazuje, nedojídáme a – ano – přejídáme se. Potraviny ukládané v podobě masivních, neestetických tukových polštářů je tím jídlem, které by mohlo zachraňovat životy. A docela snadno. Namísto toho deformuje lidská těla a způsobuje všechny ty problémy, na něž si obézní lidé stěžují.

Je to pravda pravdoucí, obézní nás stojí stovky miliard ročně (a bude hůř, protože sádla v lidské populaci rozhodně neubývá), zabírají nemocniční lůžka, potřebují nákladné operace, jedí mnoho léků, potřebují speciální zařízení, dokonce ani po smrti nedají pokoj a musí mít speciální mrazicí boxy a vůbec nás celkově ohrožují, protože spotřebují tolik zdrojů! Kvůli tomu nás ničí i jinak – kvůli tlusťochům se mnohem víc ničí klima, otravuje vzduch a vraždí se kvůli nim mnohem více zvířat! David Černý (tlumočící další vědce) to jen potvrzuje:

Tady to ale nekončí. Vyšší váha = vyšší spotřeba paliva, ať už u letadel, nebo automobilů, autobusů, vlaků. A vyšší spotřeba paliva také znamená více škodlivých látek uvolněných do ovzduší, jednoduše horší vzduch, který dýcháme my všichni. Obézní lidé toho také mnohem více snědí a vypijí. Ano, máte pravdu, za potraviny si poctivě zaplatí. Jenže nejde jen o peníze, více potravy (nepotřebné k přežití) znamená více mrtvých živočichů, více prasat, krav, býků vězněných v děsivých podmínkách velkochovů jen proto, aby si každý jedlík mohl dát propečené vepřové kdykoli se mu zachce.

Kdyby tlustí nebyli, nebylo by ani tolik mrtvých s covidem, neměli bychom lockdowny, protože by prakticky nikdo neumíral (jen si projděte statistiky úmrtí – kolik mrtvol mělo komorbidity spojené se špatným životním stylem!). Já osobně navrhuju všechnu nenávist svědků covidových odvrátit od zdravých neočkovaných a směřovat ji k tlusťochům. Označit je, naočkovat je násilím a pro jistotu někde zavřít, aby se nemohli nakazit a aby neobsazovali nemocniční lůžka. Přijde mi to férovější než trestat zdravé lidi, kteří nezatěžují systém, mládež a malé děti. Tlusťochům by přitom stačilo tak málo – dokonce by si ani nemuseli píchat vakcínu, aby projevili morální odpovědnost a sociální cítění vůči druhým – mohli by jen odporně nežrat a víc se hýbat. Co vy na to?

P. S. Tento článek je samozřejmě přebujelá nadsázka (ačkoli dbát o své zdraví a snažit se nebýt tlustý by mělo být samozřejmé – ale řeknu vám, že i mně začínají být těsné gatě). Chtěla jsem poukázat na to, jak absurdní jsou argumenty tečkařů vůči nám neočkovaným.

My, neočkovaní, vás očkované nijak neničíme, my vám nebereme místa ve špitálech (vzhledem k tomu, že jsme zdraví a silní, budeme mnohem prospěšnější společnosti, když budeme mít přirozenou imunitu a ta místa v nemocnici vám fakt nezabereme – mladí, zdraví a děti v nemocnici fakt neleželi v takové míře, aby to vůbec někdo zaregistroval, to lidé nad 65+, kterým nepomohli praktičtí lékaři a nechali je málem zemřít, ale teď mají tito občané 100% možnost se očkovat, pokud chtějí). Klidně si ta lůžka nechte, já o ně nestojím (dokonce zvažuju, že u notáře vypíšu dříve vyslovené přání, že v případě covidu nechci být připojena na ventilátor a s tím se pak budu u soudu bránit, že chci právo na svobodný život) a přeju je těm, kdo je potřebují. My neočkovaní vás nechceme zahubit, my si nepřejeme, abyste dopadli zle (nebo aspoň já, já se popravdě hodně bojím, aby se neukázalo, že vakcína lidem uškodí), tak přestaňte málem chtít zabít vy nás a nepřejte nám zlo. Holt tu žijeme pospolu a holt to musíme nějak vydržet a zkusit se o zdroje podělit.

%d bloggers like this: