Covid nás připravil na jedno: stát může vyhlásit nouzový stav, kdy se mu zlíbí a na jak chce dlouho. Důvod takové nouze může být lecjaký. V budoucnu budou s velkou pravděpodobností záminkou pro eliminaci lidských práv a svobod změny klimatu. Že se to stane, je patrné z mnoha indicií.

„Lze vůbec ještě popírat, že čelíme mimořádné nouzové situaci? Proto tu dnes lídry na celém světě vyzývám, aby vyhlásili stav klimatické nouze do té doby, než jejich země dosáhnou uhlíkové neutrality,“ řekl šéf OSN.

Extiction Rebellion k tomu říká:

Stav klimatické nouze vyhlašují zastupitelstva, magistráty a vlády. Dávají tak najevo, že si uvědomují, že naše dosavadní snahy zpomalit oteplování a rozpad ekosystémů nejsou dostatečné. A že je potřeba použít účinnější a radikálnější nástroje. Instituce, která klimatickou nouzi vyhlásí, tímto sděluje občanům, že téma bere vážně a že pracuje na strategiích, jak ve svém regionu účinně snížit emise skleníkových plynů, spotřebu energie i degeneraci krajiny.

Že za stav planety může přemnožené lidstvo, o tom už pochybuje málokdo z těch, kdo vyhlášení klimatické nouze a potrestání hříšníků požadují. Uhlíková stopa každé nové lidské bytosti je alarmující! Lidí prostě nesmí přibývat.

 Řada lidí se snaží dělat spoustu drobností pro to, aby měli co nejnižší uhlíkovou stopu: tím, že používají hybridní automobily, recyklují nebo přecházejí k úsporným žárovkám. Z výzkumu zveřejněného v odborném časopise Enviromental Research Letters vyplývá, že všechny tyto činnosti mají reálně jen zcela minimální dopad. Jediné dvě činnosti, které mohou nějak pomoci, jsou přestat používat automobil a ještě více nemít takové množství potomků.

Když někdo souhlasí s testy na koronavirus a myslí si, že je dobře, aby byli ze společenského života a vůbec z požívání veřejných statků jako je přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči vyloučeni ti, kdo neprokázali, že jsou zdraví (dnes rozuměj, že nemají nejhorší virus svět), měl by přemýšlet dál.

Já sama si umím představit natolik zvrácený svět, kdy budeme žít v permanentním stavu klimatické nouze. V takovém světě stát bude moci ve jménu obecného blaha přikázat ženám, aby každý měsíc podstupovaly těhotenský test. Vhodnost těhotenství a jeho hrozbu pro planetu bude posuzovat nezávislá klimatická komise. Nadbytečné plody, které by svojí uhlíkovou stopou ohrožovaly klima a planetu, budou z rozkazu státu potraceny.

Jestli si myslíte, že to nejde, přečtěte si něco od Orwella nebo Huxleyho, pokud máte rádi beletrii. Jste-li spíše realisté, pak stačí si připomenout nedávnou historii nacistického Německa. Fyzicky neodpovídající nebo nežádaní občané nejsou pro společnost přínosní a lze nimi nakládat jako s věcí. Ve jménu veřejného zájmu je možné cokoli.

%d bloggers like this: