Pokaždé, když člověk otevře kterýkoliv zpravodajský portál, měl by být buď osvícený, nebo aspoň pořádně zhulený, jinak hrozí, že skočí z okna nebo pod vlak. Média totiž podávají náš svět jako obrovské peklo a životy lidí jsou vykresleny jako nekonečné drama a hrůza a děs. Posuďte sami, všechno jen z dnešního rána.

Hrozí kolaps energetiky! Blackout je novodobý důvod pro stav nouze, asi.

Spolková vláda k tomu proto připravuje zákon. „Nejen u elektromobilů, ale i u tepelných čerpadel a topení na noční proud, má být dálkově řízeno dodávání elektrického proudu. Nucená pauza má být pod názvem ‚vyhlazení špičky‘ zakotvena v paragrafu 14a pozměněného zákona o energetickém hospodářství,“ informoval před několika měsíci časopis Welt. Spolkové ministerstvo hospodářství na oznámení návrhu zákona reagovalo: „Jedná se o návrh v pracovní rovině, který zatím nebyl schválen ministrem,“ cituje list mluvčí ministerstva.

Termín „vyhlazení špičky“ se dost podobá slavnému Prymulovu „oplošťování křivky“. To nevypadá nejlíp…

Co tam máme dál? V Německu jsou děsivé povodně. V zemi s více než 80 0000 0000 lidí zahynuly 4 osoby a zřítilo se šest domů! Strach se dá vyvolat vždycky a hlavně, když se i tlakové níži dá nějaké jméno.

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některých německých regionech sklepy, silnice a pozemky. Varování před vydatnými srážkami vydala meteorologická služba (DWD) i na dnešek, extrémní počasí by se však mělo do noci uklidnit.

Prší i v Londýně (no toto!)

Silné lijáky způsobil v různých částech Londýna bleskové záplavy. Ulice britské metropole se proměnily v řeky, které zaplavily stojící auta a přilehlé domy.

Možná přijde slejvák i do Edinburgu.

U nás se zatím jen evakuují tábory. Se slzou v oku vzpomínám na svůj poslední stanový tábor v červenci 1997. Pršelo snad 14 dní v kuse (ano, povodně) a my jsem chodili v holinkách a úplně mokří vedoucí pořád provolávali: „Už se to trhá!“ Po mnoha dnech nás taky „evakuovali“ – ve 1203 se odvazly spacáky a károšky a děcka pochodovala do nejbližší obce Pikarec, kde jsme v místní hospodě (kulturáku) strávili pěkných pár nocí na zemi. Domů se nejelo! Jo, zlatá devadesátá…

Dva dětské tábory v okolí obce Nemojov na Královédvorsku musely být v noci na čtvrtek evakuovány poté, co se východními Čechami prohnala prudká bouře. Táborníci měli poškozené stany a zcela promokli. Hasiči převezli do bezpečí celkem 51 dětí a 13 dospělých. Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba.

Topí se i v Číně! Změna klimatu je holt změna klimatu a je proti ní třeba neustále bojovat.

V provincii S‘-čchuan se nebezpečně rozvodnilo 14 řek, které ohrozily více než 120 tisíc lidí a od pátku způsobily škody ve výši 167 milionů jüanů (přes 559 milionů korun), uvádí státní zpravodajská agentura Sin-chua. Jen ve městě Da-čou na severu provincie úřady kvůli povodním a sesuvům půdy přesídlily více než 4 600 lidí.

V Barmě pro změnu nemají problém s přebývající H2O, ale s chybějícím O2. Když si chcete koupit domů pár „lahví“ pro příbuzné dusící se v agonii při nákaze nejhorším virem vůbec, tak musíte do fronty.

Desítky lidí čekajících ve frontě s nadějí, že se jim podaří získat kyslíkovou lahev pro jejich blízké, kteří jsou nakaženi covidem-19. Taková je aktuálně realita po celé Barmě, kde znovu prudce rostou denní počty nakažených. Země zmítaná chaosem kvůli únorovému vojenskému puči nemá dostatek umělého kyslíku ani nemocničních a testovacích kapacit.

Tak dál. Jedeme do Indie, kde teprve covid přinesl ty pravé sociální problémy, které dosud tahleta prosperující a bohatá a málo lidnatá země neznala. Nicméně i v tomto si člověk musí najít prostor pro představivost: kariéra prodejce náhradních trolejbusových dílů, už vím, co bude syn jednou dělat!

V malém, barevně vymalovaném domě na východním pobřeží Indie žije G. Sonali se svými mladšími sourozenci. Během dne jim vaří, v noci se je snaží ukolébat ke spánku a ukonejšit jejich dětské obavy stejně, jako to uměla její matka. Sonali je ještě sama dítě, které se ve svých 14 letech stalo hlavou hlavou rodiny. Její otec před několika lety spáchal sebevraždu kvůli neúspěšné podnikatelské kariéře prodejce náhradních trolejbusových dílů.

A mezitím v ČR rostou čísla nakažených! Čekám, kdy se do zpráv zase dostanou ty správné techtle mechtle.

„Nákaza se v Praze šíří zejména mezi mladými lidmi. Rizikové jsou noční kluby,“ říká Pavla Svrčinová, pověřená hlavní hygienička ČR. Vyzývá tak všechny k očkování.

A v ČR ještě zůstaneme, ačkoli téma je mezinárodní. WHO nás varuje: brzy bude delta, způsobující rýmu, dominantním typem viru, už se bojím, bububu, jak říkával učitelce můj spolužák na základce. Naštěstí máme jakéhosi nového expertíka, který nás, hloupé občany, ochrání:

„Měli jsme tu mutaci alfa a ta byla o 50 procent infekčnější než původní virus. Teď tu máme deltu a ta je zase o dalších 50 procent infekčnější než alfa. To je pozoruhodný nárůst infekčnosti za 1,5 roku pandemie. To také znamená, že lidé, kteří se nenechají očkovat, budou více riskovat, že se nakazí. A samozřejmě čím méně bude populace naočkovaná, tím více roste riziko vzniku nových, nebezpečnějších mutací. Můžeme být v budoucnu hodně nemile překvapeni,“ varuje Matić.

Jestli se mi ještě pořád nepodaří nakazit, tak už fakt nevím, co s tou imunitou mám! A že budeme v budoucnu nemile překvapeni? Tak an to vem jed, Matići, na to vem jed.

Ale já se tu směju deltě a přitom v Tunisku to všecko kolabuje. Jejich perfektní nemocnice a udatní zdravotníci nestíhají a ti z Barmy jim asi sebrali zbytek kyslíku. Dobře je, že tuniská armáda funguje:

Tamní úřady oznámily, že pokud to bude situace vyžadovat, je tuniská armáda připravena očkovat i v domácnostech.

Ale od covidu zpět k tématu nejpodstatnějšímu – klimatické změně. Nebojte, už nebudu pást o tom, kde prší, na řadě je prales. „Vědci“ došli k dalšímu překvapivému závěru:

Podle několik set místních měření v různých oblastech pralesa v letech 2010 až 2018 vědci došli k závěru, že východní Amazonie už teď vypouští více oxidu uhličitého, než kolik ho zadrží.

Naštěstí už ale brzy budeme žít naše nesvobodné životy zcela bezuhlíkově. Díky covidu v naprosté tichoti EU vytvořila sadu norem, které nám to zaručí. Uf.

Evropská komise ve snaze splnit přísnější klimatické cíle navrhla přísný systém směřující k omezení uhlíkových emisí. Nově by se rozšířením systému emisních povolenek platilo i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov.

Ale to nejelpší nakonec. Na Novinky.cz bylo katastrof o poznání méně. Dokonce jsem vyštrachala i něco příjemného. Houbařům začínají žně! Jen bacha na červy!

Doslova houbařské žně lze v následujících dvou třech týdnech očekávat nejenom na západě Čech. Začínají růst i ty nejvyhledávanější, pravé hřiby. Střídat se má teplo s dešti, což je pro růst všech druhů hub ideální počasí. Při tropických dnech ale houby rychle napadají červi, kteří dokážou mnohdy znehodnotit velkou část úlovku.

%d bloggers like this: