Před pár dny se ke mně dostal post Matěje Stropnického z FB. Vypadá následovně:

Zdroj: FB Stropnického

Matěj Stropnický vyjádřil v tom postu naprosto všechno, čeho se doopravdy obávám. Nebojím se ani tak ostrakizace neočkovaných, jako toho, že hlavním cílem toho všeho snažení je vyvolat občanskou válku. Jinak si neumím vysvětlit, proč je mezi lidi rozséváno tolik sváru, tolik nenávisti, proč jsou emoce vybičovány na maximum, proč jsou pořád a pořád mezi lidi házeny další kapsle s dynamitem (nově např. energetická krize). Je zvláštní, že „dav“ pořád zůstává lhostejný a nereaguje. Agresivní jsou jen některé skupiny, ale většina zůstává neuvěřitelně lhostejná. Posty podobné těm, kterými hází sem a tam lidi jako Stropnický ale přilévají olej do ohně a nakonec se vážně může stát, že se zase stane člověk člověku vlkem. Prostě nenávist mezi lidmi je pěkně pomaloučku budována a živena ze všech stran a já se bojím, že brzy vyhřezne v něčem opravdu nepěkném.

Martin Stropnický ve svém postu přesně popsal to, jak je nemožné, aby ti, co v počátku uvěřili v to, že virus porazíme nehorázným omezením svobody a popřením ideálů humanitních, obrátili a postavili se na stranu práva, lidství, svobody a spravedlnosti. Znamenalo by to totiž, že by museli jít s barvou ven a tenhle coming out by byl těžší než kterýkoliv jiný. Znamenal by totiž přiznat, že je člověk úplný hlupák a že naletí na kdeco, co je u předhozeno. Proto se nikdy nedočkáme takového kroku od ústavních soudců ani obyčejných soudců, od ředitelů škol, od učitelů, od lékařů, od sester, od zaměstnanců, od advokátů, od policistů, zkrátka od nikoho. Namísto toho, aby totiž lidé přiznali, že sedli na lep, budou raději dál držet svoji představu při životě a dštít síru. Je to škoda, protože je to naprosto zmařená šance a ukazuje to, že se lidstvu nikdy nepodaří vyřešit žádný problém, ale jen to všecko ještě hůř zmatlat a zpackat. No, takoví holt jsme a musíme s tím žít.

V článku, o kterém jsme psala včera, autorka píše (doufám, že nevadí, že cituji už teď, ale jakmile článek vyjde, dám odkaz):

„Jak říká Fromm, čím déle špatně volíme, tím více máme zatvrzelé srdce, uzavíráme si cestu ke svobodě volby a otvíráme ho destruktivnímu chování.“

Přesně to vystihuje, proč Martin Stropnický napsal svůj post a proč si to, co Stropnický myslí řada dalších spoluobčanů…

%d bloggers like this: