Mnozí lidé „s velkým srdcem“ rádi v těchto dnech upozorňují, jak krize odhaluje charaktery. Myslí to samozřejmě opovržlivě vůči těm, kdo si snad dovolují bezvýhradně neakceptovat direktivy shora. Zvláštní, ne? Když nejste smířeni s tím, že budete do nového roku nebo déle sedět doma a koukat na ČT3, jste hodni odsouzení. Každopádně se něco odhalit dá v každém okamžiku. My jsme sami v sobě s překvapením odhalili, že držíme palce Hospodářské komoře.

Od Babiše neslyšíme jedno rozumné slovo jen nejrůznější lži o tom, jak ulevuje podnikatelům. Povídali, že mu hráli! Jen mlží ohledně daní a odložil zavedení části (snad) EET o pár měsíců, a to i včetně praktickým lékařů. Vláda přitom drze tvrdí, že lékaři nijak neprotestovali. Ale snad by se zjišťování pravdy voliči nezdražovali, na fejsu to „pan Babiš“ neměl, ne (tam je teď zase nějaká roušková výzva) a z programu dnešní schůze vlády se nic zjistit nedá. Na drobné a menší podnikatele, kteří teď už melou z posledního (pokud už nedomleli) si také EET počká. Dnes konečně byl do mezirezortního připomínkového řízení odeslán návrh zákona na odpuštění povinných plateb na důchodové pojištění pro OSVČ, a to na dobu 6 měsíců. Opatření se dotkne přibližně 600 000 osob a v případě schválení by mělo být účinné již od března. Uvidíme.

V těchto dnech už někteří zaměstnanci nedostali únorovou výplatu a mnoho a mnoho dalších si může nechat o té březnové jen zdát. Ne proto, že by jejich zaměstnavatelé nechtěli pečovat o svůj kolektiv, ale prostě a jednoduše nemají kde brát. Až se konečně vláda přestane chovat jak ve filmu Nákaza (ale bez té filmové nákazy, která všem do 4 hodin rozežrala mozek, játra, ledviny a vůbec všecko a nakonec se vše, jak jinak, změnilo v apokalypsu) a kromě oplakávání mrtvých začneme přemýšlet o tom, jak budu dál pokračovat živí, dočkáme se snad skutečného plánu na to, jak to bude s podnikateli. Zaslouží si to vědět, protože na rozdíl od zaměstnanců platí státu nehorázné peníze na daních. Ano, z peněz firem stát rozdává důchody, sociální dávky a kdeco dalšího. Jak to hodlá platit za pár měsíců?

JAK UPLATŇOVAT ŠKODY ZPŮSOBENÉ NOUZOVÝM STAVEM SE DOZVÍTE V NAŠEM PŘEDCHOZÍM BLOGU.

Správné otázky klade (odpovědi, aspoň zveřejnitelné zatím zjevně nemá) Hospodářská komora. Zajímavé je, že se ukazuje, že ač jsme nesouhlasili se způsobem přípravy stavebního zákona, teď musíme dát Komoře palec nahoru. V tiskové zprávě Komora jasně říká: „Je to zcela jinak. Zdraví a životy chrání vláda svými opatřeními, včetně nařízení zastavit řadu ekonomických činností. To je nutné respektovat a bude-li nutné opravdu všechnu výrobu zastavit, tak to musí říct epidemiologové a následně vláda, nikoliv pan Souček. Víme, že od tohoto stavu jsme ještě velmi daleko a tak potřebujeme přesně pravý opak toho, co navrhuje pan Souček – potřebujeme, aby všechny výroby, které budou mít jen trochu odbyt, aby dále pracovaly. Samozřejmě za podmínky dodržování všech bezpečnostních opatření, které jsou doporučené hygieniky. A já vím z přímé komunikace se zaměstnavateli, že dělají vše možné, aby jejich zaměstnanci byli co nejlépe chráněni. Potřebujeme udržet zaměstnanecké kolektivy, aby se nerozpadly. Potřebujeme udržet alespoň část dodavatelských řetězců. Konečně, potřebujeme mít podnikatele a firmy připravené restartovat ekonomiku, až ta chvíle přijde. Já jsem pevně přesvědčen, že brzy přijde.“ Šlo o reakci na výzvu „Předseda OS KOVO vyzývá k přerušení výroby“.

Je Hospodářská komora mimo? Řekněte si sami.

Můžete pokládat požadavky na ochranu ekonomiky za cynické, můžete donekonečna tvrdit, že už nikdy nebude svět, jaký byl. Co to ale znamená? Z čeho to vychází? Proč by to tak mělo být? Jak se změnil svět po mnohem, mnohem zákeřnější španělské chřipce? Jak se budou lidé živit? Z čeho zaplatí nájem, hypotéky, dluhy, jídlo, oblečení? Kdy nám vláda odpoví? To jsou naprosto relevantní otázky a ani na ty nemáme odpovědi. Na výhody komunismu snad už dnes nikdo nevěří. Nebo možná jen ti, kdo nemají potřebu vydělávat peníze.

Než budete zase hejtovat Angelu Merkel, prostě tak nějak z principu, protože přece „Makrela“, podívejte se na zprávy o tom, kolik peněz pro podnikatele uvolňuje Německo. Chápe totiž, že to je to nejpodstatnější, jestli má fungovat zdravotnictví, vzdělávání, bezpečnost a sociální systém. A podívat se můžete i na to, že Německo bylo mnohem lépe připraveno než my – třeba tím, že má skoro třikrát tolik těch cenných lůžek specializované péče na 100 000 obyvatel. Kam šly naše peníze? Do zdravotnictví těžko. My taky nesouhlasíme s imigrační politikou Německa, ale jen kvůli tomu neodsuzujeme všechny kroky tohoto státu. Jenže opět – my nečerpáme informace od Babiše nebo od Schillerové, jejíž projev v Senátu byl snad jen fraškou včetně trapných osobních útoků na senátorku Seitlovou.

Kdy se dozvíme, jak probíhají jednání na evropské úrovni? Co se děje, krom toho, že Evropský parlament řeší, jak jednat online? Jak se to bude s ekonomikou? Kdy to tak bude? Je to důležité vědět, jinak podnikatelé nemají na co reagovat. Ale jestli nepotřebujete výplatu (ani státní zaměstnanci nemají dlouhodobou jistotu, bez daní je totiž nikdo nezaplatí) nebo jestli nepotřebujete fungující podnik, přejeme vám to. Ekonomická nezávislost je fajn, ale kdo to tak má? Co budeme dělat s těmi miliony ostatních, kteří nejsou takové děti štěstěny? Jak jim pomůžeme od insolvencí a úpadku do naprosté chudoby?

Nevystačíme zkrátka s informací, že tento stav potrvá do Vánoc nebo dýl a uzavření hranic dva roky a děti že snad půjdou do školy v červnu anebo možná v září. Potřebujeme vědět, co s námi bude, když jsme nevolníci. A právo na lidské štěstí, jak nám poradil ombudsman, si můžeme strčit tak leda za klobouk. Společnost totiž bude krvácet zcela z jiných hlubokých ran, než jak si to Stanislav Křeček představuje. Možná by si měl přečíst něco z Masaryka, který zůstal z přesvědčení demokratem i v těch nejtěžší letech války a poválečných (a ano, po sté, skutečně ČSR vznikla v té nejhorší fázi nejhorší pandemie 20. století). A ano, nového ombudsmana jsme se na rozdíl od Komory zastávali (se stavebákem naše výtky pořád platí). Časy se holt mění a my s nimi.

Vládo, fakt svoje podnikatele neštvi. Bez nich totiž nejsi nic (leda by ses chtěla se svými věrnými soudruhy vrátit k socialismu).

%d bloggers like this: