Na webu Reuters byla zveřejněna zajímavá informace:

Slovenia’s highest court ruled on Monday that a regulation mandating vaccination for public sector employees unless they can show proof of recovery from COVID-19 is unconstitutional. The southeast European country’s government had planned to impose the rule from Oct. 1, but the Constitutional Court blocked enforcement of the decision pending a final ruling.

„Such a condition is comparable with obligatory vaccination, which is something that first requires a change in the law on infectious diseases,“ the court said, according to the national STA news agency.

Podle webu Euractive problém spočívá v tom, že slovinská vláda nezměnila zákon, ale vydává stejně přitroublá opatření jako ta naše (to abyste se moc neradovali). Každopádně je to ale zajímavé rozhodnutí i proto, že i u nás jsme omezováni na svobodě nikoliv zákone, ale jen jakýmisi vládními paskvily (ne že by změna zákona byla tak složitá, v suchu nejsme). Slovinský soud se totiž k otázce, zda by zákonem stanovená povinnost byla ústavní, nevyjádřil. Zjevně jsou tamní soudci stejně odvážní jako ti naši ko*oti, pokud jde o obranu lidských práv.

The court has now ruled that a recovered-vaccinated mandate would be comparable to imposing mandatory vaccination as a condition for certain jobs or professions, something that would have to be regulated in accordance with the communicable diseases act, not a government decree. The court did not say whether the measure, had it been imposed based on an appropriate legal basis, would be constitutionally acceptable.

Připomínám, že naši ústavní soudci už bohužel za jásotu veřejnosti, která odjakživa nesnáší všechny ty lesany brojící proti povinným očkováním, řekli, že stanovení rozsahu očkování vyhláškou je dostačující. Zkrátka, jestli se vám povinné očkování proti covidu nelíbí, děkujte jen své laxnosti, pokud jste nebojovali za dobrovolnou vakcinaci kojenců a batolat.

%d bloggers like this: