Že je mi zle z postoje nevládních organizací k nástupu obludné totality, s tím se nijak netajím. Mlčí a v tom horším případě dokonce schvalují a dokonce si v natálé situaci libují. Jak moc se jim hodí do krámu, chtějí-li stejně totalitně řídit společnost kvůli „změnám klimatu“. Nedávno jsem v této souvislosti psala o tom, že se na Platformě Zeleného kruhu (což je taková zastřešující organizace českých ekonevládek) rozhořel lítý boj o to, jestli by se čirou náhodou neměly NGOs taky třeba k tomu všemu vyjádřit, po těch dvou letech a tak. Na nebohého zakladatele debaty se slítli jako sršáni ti, kdo sami sebe považují za největší humanisty a demokraty. Vtipné? Absurdní? Nevím.

To, že si někteří členové environmentálně nevládní obce dovolili nesměle pochybovat o tom, jestli třeba právní stát a lidská práva neúpí už trochu moc pod vládou covidích opatření, rozlítilo protistranu. Z řad protivníků po Rovenském halasně vystoupil Jiří Jakl ze Zvonečníku, což je jakási nevýznamná ekoplatforma sociální demokracie, ale nevím, jak to je s tou organizací teď, ani jsem o ní nikdy neslyšela (díky bohu, a to jsem byla v onom nevládním prostředí 15 let aktivní). Jakl tudíž nebude žádné eso, ale přesto musel svůj děsivý názor sdělit světu:

Mě rozohnilo, že i když jsem Zelený kruh před měsícem žádala, aby mne okamžitě vyškrtl, že v takové společnosti nechci být už ani minutu, nestalo se tak a tyhlety psychedelické nápady mi stále straší v e-mailu. Pak jsem se naštvala kvůli něčemu docela jinému. Přesně pod tímto „zajímavým“ světonázorem Jiřího Jakla mi totiž Gmail zobrazuje jinou zprávu. Prosbu o pomoc od jedné paní, jež má tu smůlu, že náleží k těm, kteří budou muset být povinné očkovaní. Není to žádná hloupá antivaxerka, není to žádná zrůda, nevraždí panny a nekoupe se v jejich krvi ani z ní nezadělává vánočky, jak si asi Jakl po nocích představuje (ovšem kdo to vlastně má být, takový antivaxer?)

Tahleta paní je úplně obyčejná ženská, která nemá nic proti očkováním (a ne, nezajímají mne bludy Jakla a jemu podobných, že je vakcína jako vakcína, bla, bla, bla). Jen se doopravdy bojí toho, co s ní Pfizer či Moderna provedou. Na veřejnost stále více prosakují zprávy o tom, co vakcíny dokážou se srdcem, a to je jen tím, že jde o okamžitý drsný následek. Co bude za 5 let, deset let, to neví nikdo. Na Novém Zélandu se nepodařilo utajit, že vakcína zabila zdravého chlapíka (26 let) a že se vyšetřuje smrt třináctiletého dítěte v souvislosti s očkováním. A Jakl bude někomu nadávat, otvírat si na něj hubu a bude celkově drzý?

Jako právnička nemám, co bych oné paní poradila. Neexistuje dost dobrá rada. Asi ji vyhodí z práce, kterou dobře odváděla po mnoho let, nebo se prostě podvolí, pomodlí a bude doufat, že přežije i čtvrtou a pátou tečku. Je opravdu smutné, kam jsme se dohrabali, ale není to covidem. lidi jako Jakl nebo Rovenský, kteří dokáží přemýšlet tak, jak je uvedeno v citacích z jejich e-mailů, mezi námi byli vždy. Jen teď dostali prostě příležitost. A my máme zase příležitost to zlo trochu víc vytlačit z dobré společnosti. Dělejme pro to všechno, co můžeme. Nemusíme dostat další šanci.

Jdu dělat vánoční salát, plést vánočku, upéct cheesecake, který si dáme po večeři, vývar mi už bublá na plotně. Venku je jak v psinci, slepice se choulí v chlívku, venku jim vše zmrzlo na kost. Přeju vám, abyste si nenechali zlými lidmi zničit to, co je v našich životech krásné a zdarma. Radujte se, milujte se a setkávejte se. Co nejvíc to jde! (Ale nepořizujte si štěně, to vás připraví o nervy 🙂

%d bloggers like this: