My, ročník 81, si pamatujeme lampionové průvody pořádané na oslavu VŘSR a prvomájové akce už jen mlhavě. Vzpomínáme na nástěnky, vlajky v oknech a vůni šeříků. A na mávátka – bílé, červené a modré fáborky na plastové tyčce. Možná ta tyčka byla dřevěná. Nevíme už. Bylo nám jen šest nebo sedm.

Porevoluční 1. máj se nesl ve znamení tradičních dýchánků KSČM a později pochodů DSSS a různých na to navazujících antifašistických pochodů a také vzájemných střetů. Uvidíme, jak to bude letos. Nouzový stav (doufejme, že naši poslanci už nebudou mít odvahu nechat veškerou moc v rukou člověka, který by měl být spíše za své činy a projevy zbaven svéprávnosti) končí o půlnoci 30. 4. Znamená to, že první máj by mohl skutečně být po mnoha letech dnem svobody, lásky, radosti a volného nadechnutí (ne v obchodě, veřejné dopravě nebo nemocnicích či ordinacích lékařů a jinde, kde jsou v kontaktu ti, kdo jsou v podstatě mimo nebezpečí viru s těmi, kdo jsou naopak oslabení nebo ohrožení, tam mají roušky svoje místo a měly by mít i tehdy, když máme chřipku nebo těžší kašel).

Zatím je odpor proti krokům vlády rozdrobený. Existuje řada skupin a statisíce obyvatel, které už toho mají za ty roky dost. Musíme nepochybně respektovat výsledky voleb, to k demokracii patří jako nic jiného. Nemusíme ale tolerovat to, že je náš premiér trestně stíhaný a že lže, kudy chodí. Že se vysmívá občanům, že nemá žádný plán, že není schopen dodržet ani jeden jediný zákon.

POJĎME SE SPOJIT A POJĎME DEMONSTROVAT. NENECHME BABIŠE, ABY JEDNAL JEN VE SVÉM FINANČNÍM A MOCENSKÉM ZÁJMU. POŽADUJME, ABY NÁŠ STÁT KONEČNĚ FUNGOVAL VE PROSPĚCH OBČANŮ.

Tak 1. 5. 2020 na Albertově? Už nám nesmí vládnout nikdo jako Babiš. Vždyť je tolik moudrých a dobrých lidí. Mávátka netřeba, máme roušky, stačí jen tyčka.

Když byste zapomněli, jak se to dělalo, podívejte se na Ženu za pultem – Příběh starého Dominika! Možná, že se k radosti mnoha ta krásná doba vrací! „Ať žije první máj! Hurá, soudruhu premiére!“

Douška:

O tom, že si nikdo nepřeje, aby nebyla zavedena žádná opatření a aby nebyli chráněni slabší, starší a nemocní už nemusíme diskutovat. To nemůže zpochybnit nikdo, určitá skupina lidí se musí chránit. Nemusíme diskutovat ani o tom, že měl být bezpodmínečně dodržen ústavní pořádek a že se vláda chová jako banda papalášů. Nemusíme diskutovat o tom, že si někteří policisté začali vyskakovat (a někteří ne) a rychle se vrátili k předrevolučním způsobům. Stejně tak nemusíme diskutovat o tom, že se v mnoha občanech probudil udavačský duch. Soused bez roušky? To tak nenecháme! Nemusíme diskutovat o tom, že aktuálně není poskytována dostatečná zdravotní péče všem. Prostě není. Nemusíme diskutovat o tom, že se kvůli viru, jehož smrtnost možná nedosáhne ani 0,5% (což aspoň vyplývá z nové německé studie, ale samozřejmě musí ještě proběhnout další, abychom mohli podobnou informaci brát za potvrzenou), zásadně a bez plánu ohrozila ekonomiku a že státy podlehly panickému strachu, který úspěšně vyvolaly média mnoha nafouknutými až lživými zprávami. Do budoucna je vážně ohroženo zdravotnictví, lidem hrozí upadnutí do chudoby. Nemusíme diskutovat o tom, že se dnešní politika řídí názory diskutujících na sociálních sítích. Pravdu? To ne! Hlavně aby to dobře vypadalo. Chraň bůh před termínem „promoření“! To nebude mít dost „lajků“! Nemusíme diskutovat o tom, že to tady řídí virus a že naši politikové nejsou schopni předložit plán, natož vědecké podklady, ze kterých při svých fatálních rozhodnutích vycházejí. Ne, o ničem z toho nemusíme diskutovat. To jsou prostě fakta. Doufejme ale, že si z nich vezmeme poučení do budoucna.

Kdo nechce pochopit, nepochopí, ani když to napíšeme ještě stokrát my nebo třeba odborníci na ústavní právo. O tom, že Babiš a jeho parta musí nést odpovědnost za všechno, co způsobili, se naopak mluvit musí. Je jasné, že se premiér bude kroutit jako had, přesně tak, jak to umí a jak nám to už roky ukazuje. Doufejme, že všechno to, co se stalo za poslední léta a hlavně za tento měsíc, bude Babišovi náležitě sečteno u voleb a především před trestním soudem.

Doufáme, že na nás přišly lepší stížnosti, ta první je vysloveně čajíček.

Pro zvídavé čtenáře, kteří se nás opakovaně s láskou dotazují, dodáváme: Ano, my si přejeme, abychom Covid prodělali. Nepatříme do rizikové skupiny, a proto bychom chtěli přispět k vytvoření kolektivní imunity, pokud se takto imunita vytvoří, a také proto, že by měla podle dostupných informací krev těch, kteří to prodělali, pomoci těm, kteří nemají tak silnou imunitu – jestli to bude jenom trochu možné (věci zřejěm nejsou ani v tomto jednoduché).

%d bloggers like this: