Prymulovi se absolutně nedaří. Ta jeho pandemie ne a ne přijít, s napětím sledujeme, kdy konečně přijedou chlaďáky Family Frost a kdy budeme hloubit hromadné hroby pro mrtvoly povalující se jen tak na ulici. A ono nic, venku bylo celkem hezky, dneska je ještě lépe (déšť já můžu kdykoli a v jakémkoli množství). Proto je třeba začít usilovně makat na tom, aby se věci zhoršovaly. Terče jsou dva, navzájem propojené: školy a zdravotnictví. Obojí se dá zničit jedním škrtem pera.

Protože od středy bude dětem opět upřeno jedno z jejich nejzákladnějších práv – právo na vzdělání a na pravidelnou školní docházku (Ústavní soud už má na stole stížnost na porušení Úmluvy o právech dítěte), budou zavřené doma. Nemohou mít kroužky, ztratily všechna práva. Ale to není hlavní smysl příspěvku. Kvůli tomu, že péče o děti v našich zemích stále padá více na ženy než na muže, zasáhne naprosto zbytečné uzavření škol (ano, děti nepatří ani omylem mezi ohrožené a jestli něco někde šíří mezi rodiči, měli bychom už jednou přijmout fakt, že tu holt máme virus a cca 0,4% smrtností a že holt někdo možná umře, možná víc, možná míň – a má být?) ženy, které pracují jako zdravotnice. Lékařky a sestry a sanitářky a další nebudou moci chodit do práce. To, že vláda slibuje jakou si péči o děti zdravotníků je buď další lež a podvod nebo to dopadne ani ne polovičatě. Popravdě to jen hodila na hejtmany.

Vládě se rozhodně podařilo mimořádně silně naleptat fungující zdravotnictví. To, že někde dochází kapacity, je čirá lež, vymyšlená k manipulaci s lidmi, k rozšiřování strachu. Z prezentace profesora Černého, kterou tento muž zpracovává pro ministerstvo jasny vyplývá, že špitály nejsou naplněny ani omylem. A nestane se to ani za těch mytických 14 dní, kterými nám soustavně vyhrožují od začátku září. Všimli jste si také, jak se má to nejhorší stát vždy za neurčitých „14 dní“?

To, že uzavření škol mimořádně ohrožuje celý systém zdravotní péče, není můj výmysl. Doktor Balík k uzavření škol říká:

„To, co vy tady vidíme jako problém, o kterém jsme se dozvěděli dnes ráno, a vnímáme ho jako kudlu do zad všem pracujícím zdravotníkům, je zavření základních škol. To pro nás vlastně znamená, že až třicet procent  vysoce kvalifikovaného personálu zůstane doma se svými dětmi… Nám reálně hrozí to, že nám nepřijde do práce poměrně dost personálu. Kvůli tomuto kroku se celá péče může zhroutit. Upřímně opravdu nevím, kdo bude obsluhovat 2500 postelí , který pro nás žene ministr (Jan) Hamáček.“

Ano, je to tak. Prymula zásadně ohrozil zdraví nás všech. Měl by za tento čin být trestně stíhán a především potrestán, stejně jako ti z vlády, kdo hlasovali pro. A udělal to dokonce v rozporu s doporučením WHO, která teď z nám neznámých důvodů opět obrátila ve svých tvrzeních a lockdowny už nedoporučuje.

Naše vláda měla dost času, aby vše vyřešila s prvním uzavřením státu. Neudělala nic. Na druhý lockdown nemá právo. Nemá právo ožebračovat občany, nemá právo brát dětem vzdělání, nemá právo na naše zdraví, nemá právo na naši svobodu a ano, nemá právo ani na naši radost.

Pro mne uzavření škol znamená, že dnešek strávím další prací pro bono. Kolik hodin, dnů a týdnů jsem už tím naplnila od poloviny března, nikdy nespočítám. Ty Davidovy raději ani počítat nechci. Budu holt namísto toho, abych se věnovala rozvíjení svého podnikání (ano, ať zkrachuju, když jsem tak špatný podnikatel, že paní ministryně, že pane prezidente) nebo rodině sedět nad další žalobou. A budu čekat, až se mi státem placení soudci opět vysmějí do obličeje. A nejen mě, ale celému národu, který si vláda dovolí šikanovat a zastrašovat.

Taky to pro mne znamená obrovský strach z toho, že se moji blízcí nedostanou na rutinní, ale nutná vyšetření. Znamená to pro mne, že budu mít doma zoufalé osamělé děti. Znamená to pro mne, že se budu v noci budit hrůzou a ráno vstávat rozlámaná a unavená v pět. Znamená to pro mne, že budu stále dokola přemýšlet, proč jsme se ocitli v jedné z nejhorších etap lidského bytí. A budu marně hledat odpovědi.

Doufám, že jsou soudci Ústavního soudu velmi spokojeni s tím, jak krásný nový svět nám zařídili. Pro mne jsou už jen zbytečnými lidmi, kteří podlehli svému strachu a odmítli plnit svoji roli těch, kdo mají nestranně a s chladným rozumem posuzovat ústavnost toho, co dělá exekutiva. Jsou těmi, kdo nesou plnou odpovědnost za vše, co se nám teď děje špatného.

Vy skvělí, chytří, odvážní a soucitní lidé, kteří se děsíte každého rána, kdy musíte opět vsát do této odporné doby, přeju vám hodně sil. Doufejme, že už brzo zvítězíme. A držme palce Donaldu Trumpovi, ať vyhraje. Pevně věřím, že on dokáže zatočit s těmi, kdo hrají podlou hru jménem covid. Kdyby se mu to nepodařilo, je s námi nejspíš ámen.

%d bloggers like this: