Po jarním období, kdy si bohyně Justicia kromě pásky přes oči nasazovala i roušku, se soudy probudily a ukazují, že je možné se proti opatřením exekutivy bránit (viz rozhodnutí městského nebo Nejvyššího správního soudu, v izolaci zůstává jen soud ústavní, který dál vyhlašuje nálezy bez přítomnosti veřejnosti). Není se tak co divit, že i majitelé restaurací, které si vláda svévolně vybrala za šiřiče viru a dělá vše pro jejich zničení, se brání.

Žalobu k Městskému soudu v Praze tak podal podnikatel , organizátor protivládních demonstrací a zakladatel platformy Manifest.cz David Tesař, který namítá nejen nezákonnost a protiústavnost krizových opatření vlády, ale rozporuje i postup policistů, kteří mu z provozovny vyhazovali zákazníky. Vedle zásahu do práva na podnikání firmy, kde je jednatelem, pak namítá také omezování svobodné politické soutěže. Policista vyzbrojený notičkami od ministerstva vnitra mu totiž drze tvrdil, že svou politickou aktivitu může provozovat jen venku na dešti, případně mrazu. Přitom ve stejném týdnu ČSSD pořádala v Lidovém domě tiskovou konferenci za přítomnosti zástupců médií.

Podaná žaloba je zde, sám klient ji už včera zveřejnil zde. Z pokynu klienta mimořádně zveřejňujeme vč. jména.

Projednávána je pod sp. zn. 3A 132/2020.

Informace, jak se zapojit jako osoba zúčastněná:

Pokud se chcete do řízení připojit jako osoba zúčastněná (výhodou je, že neplatíte soudní poplatek ani jiné náklady), můžete využít vzoru zde. Svoji žádost můžete poslat soudu poštou (vytištěnou a podepsanou), případně prostřednictvím Vaší datové schránky nebo e-mailem s použitím zaručeného elektronického podpisu. Viz také článek zde. Z postavení osoby zúčastněné vám nevyplývají povinnosti (nemusíte např. jet do Prahy na jednání soudu), ale jen možnosti. Není jisté, že soud Vaše postavení formálně uzná, ale i tak můžete žalobu svým přípisem podpořit.

Další informace k osobně zúčastněné na řízení najdete např. zde.

Také v Brně už přetekl pohár trpělivosti. Restaurace z centra Brna rovněž podala žalobu proti vládním opatřením. Podaná žaloba je zde. Tato „brněnská žaloba“ je projednávána pod sp. zn. 18 A 87/2020.

Vzor k zapojení se pro toto druhé řízení je zde.

NEMÁME BOHUŽEL KAPACITU NA TO LIDEM POMÁHAT PŘIHLÁSIT SE JAKO OSOBA ZÚČASTNĚNÁ NA ŘÍZENÍ. POTŘEBUJEME SE KONCENTROVAT NA ŘÍZENÍ SAMOTNÉ. POKUD VÁM NESTAČÍ TENTO NÁVOD A VZOR, OSLOVTE PROSÍM JINÉHO ADVOKÁTA ČI ADVOKÁTKU, ABY VÁM POMOHLI. I DALŠÍ ADVOKÁTI VÁS URČITĚ ZASTOUPÍ, POKUD CHCETE ŽALOBU PODAT SAMI ZA SEBE. NAŠE ŽALOBY JSOU VOLNĚ KAŽÉDMU K DISPOZICI.

%d bloggers like this: