Dnes jsme byli na opravdu skvělé demonstraci v Praze. Tímto děkujeme organizátorům i mluvčím, byla to vážně dobrá akce a určitě povede k mnoha dobrým výsledkům. Jela s námi jedna kamarádka, podle které to bylo tak, jak si představovala Sametovou revoluci (ano, byli jsme všichni tři v ´89 nevědomé osmileté děti), tak nám, pamětníci, s laskavostí a mírou přezíravostí odpusťte naše romantické představy.

Když jsme zaparkovali poblíž Florentina, mluvili jsme zrovna o tom, že někteří lidé bojující proti nesmyslným vládním opatřením nosí židovskou hvězdu s nápisem „Neočkovaný“ nebo „Netestovaný“. My chápeme, co tím chtějí vyjádřit – že vláda chce naprosto obludně rozlišovat mezi lidmi na základě nesmyslných důvodů. A že tyhle šílené nápady podporují dokonce mnozí ústavní právníci, z čehož zůstává jen rozum stát. Ano, obavy jsou na místě. A možná, že nás čeká vážně strašná budoucnost. Možná, že to bude i 3. světová válka.

Přesto se nám nelíbí, že se přirovnáváme k milionům židů, kteří přišli o život za druhé světové války. Neumíme si ani zdaleka představit, jak moc trpěly oběti holokaustu. Myslíme si proto, že nošení hvězdy v našich podmínkách vyjadřuje hodně velkou míru neúcty a je zbytečné. Pořád ještě žijeme ve státě, kde musíme věřit v to, že právo a spravedlnost a dobro a láska a hlavně pravda nakonec skutečně vyhrají proto musíme fungovat jako lidské bytosti, protože věříme v budoucnost. Když selžeme v lidskosti a soucitu i my, budoucnost může být jen špatná.

Proto si my nikdy nevezmeme židovskou hvězdu na klopu. Symbolizuje takové utrpení, které se už nikdy nesmí vrátit a aby se nevrátilo, nesmí být zlehčováno. Je určitě možné využít oné symboliky a nosit na klopě nějaký odznak. Ale prosíme, ne židovskou hvězdu. Nebyl by lepší symbol naděje? Klidně srdce. Protože právě to musíme mít „na pravém místě“.

Už před Vánocemi jsem psala o tom, proč nebudu mluvit na demonstracích, kde zaznívají protižidovské výroky. Je to v rozporu s naším přesvědčením. Jsme proto rádi, že ta pražská se tak vydařila a všechny projevy byl přínosné a hlavně inspirující.

Doplnění: Lenka Tarabová, která na demonstraci měla „žlutou hvězdu“ na kabátě, byla hned druhý den vyhozena ze své práce – ombudsmanky pro seniory ve městě Liberec. To nám přijde naprosto šílené a nepřiměřené. Lenka Tarabová podle našeho názoru sice vyjádřila svůj názor způsobem, který bychom my sami nepoužili, ale rozhodně, rozhodně to není důvod pro vyhazov. To by musela sakra přitvrdit, aby zavdala pro takové jednání zaměstnavatele příčinu (a ano, umíme si představit, že třeba schvalování holokaustu je už úplně mimo veškeré mantinely a mělo by být potrestáno, ale tohle? Nebylo to třeba jen docela hloupé a nestačí to prostě odsoudit, ale nechat to svobodě vyjádření?). Jen to dokazuje, v jak bizarní době žijeme. Přijde snad vážně doba, ve které si nikdo nedovolí ani pípnout, jako dřív? Když někdo bude kritizovat Black Lives Matters nebo Me Too či politický islám, tak se má taky chystat na pracák?

%d bloggers like this: