Mnohé z těch, kdo si přečetli můj blog o výběru českého ptáka, doopravdy rozohnilo, že jsem si troufla hanit Sokol. Ano, troufla. Píšete mi, že ve vaší župě je to fakt hrozně vykůlené, že se opatření úplně nedodržují a že to docela jde a že to, co dělá „ústředí Sokola“ si tak docela nemyslí řadoví členové a že to stejně dělají hlavně kvůli dotacím, které Sokol potřebuje. S tím běžte do háje. Opravdu. Jestli se snažíte Sokol omlouvat, protože jste sami dlouholetí Sokolové, je to vaše volba, ale nejste čestní v argumentaci, takže mi prosím nesdělujte, jak moc se pletu já. Nepletu. Můžete mít sice názor, ale pravdu mám já, protože pravda je jen jedna a není možné to i to.

Víte, ono v této době skutečně nestačí (a nikdy nestačilo) opatření tak nějak očurat, napsat na web, že dovnitř smí jen ti, kdo dodržují vládou nastavená pravidla a ve skutečnosti to dělat trochu jinak. Bylo už na jaře 2020 zapotřebí, aby lidé promluvili, aby se jasně vymezili, aby se ozvali, prostě aby nemlčeli, nekývali hlavou a tím plně nepodpořili to, co se děje. Ti, kdo byli zticha, nesou úplně stejnou vinu jako ti, kdo to všechno halasně podporovali. Ti, kdo točili videa s dětmi v rouškách, jsou vinni jako aktivní přisluhovači režimu.

Jestli si myslíte, že se Sokol nebo Junák zachoval čestně, zopakujte si dějepis. Čestně, správně a odvážně se zachovali Sokolové v roce 1948 při všesokolském sletu.

Dozvuky sletu byly více než tragické. „Už během sletu došlo k zatýkání sokolů a jeho představitelů. Bezprostředně po jeho skončení žádal dobový tisk důslednou očistu Sokola od „reakcionářů“ a tak z něj bylo vyakčněno asi 20.000 sokolů. Po sletu se plně rozjelo zatýkání, politické procesy a popravy.

Tehdejší Sokol riskoval mnohem víc než ztrátu dotací. A přesto…

Nevšimla jsem si ani náznaku něčeho takového při nástupu současné totality. Jestli vy ano, jestli jsem podobnou akci skautů či Sokolů přehlídla, tak mi dejte vědět. Nechci být nespravedlivá. Možná, že na jaře 2020 šli dospělí skauti děsně tajně na Ivančenu, možná, že se shlukovali venku v počtu více než dva lidé. Tyjo. Odvaha, že? Takový obrovský protirežimní krok! Současně ale moje děti, vlčata a světlušky, nutili, aby zůstali zavření doma bez schůzek a když už se vidět mohli, měli si vzít na tábor roušky… no, možná je nenosili, jen je měli v krosně, ale přece jen jsou ta opatření, tak co kdyby a děckám to neuškodí… Tohle je snad oceněníhodné jednání? Opravdu? Jestli s tímhle souhlasíte, pak asi není tento blog tou nejvhodnější adresou ke čtení.

Víte, mně by ani tak nevadilo, že Sokol dělá to, co dělá, kdyby se současně netvářil tak namistrovaně a všude bych neviděla jeho nabubřelá hesla, která ale platila jen za dob dávno minulých. Kdyby se Sokol prezentoval jako fajn volnočasová organizace, jejímž cílem je hlavně klídek, zábava, sousedské tlachání, vesnické družení se a občas pití pivka, byla bych se jeho postoji úplně srovnaná, jen by byl naprosto nezajímavý a tuctový. Když ale vidíte, do jaké role se staví a jak se doopravdy chovají, je vám smutno a musíte zákonitě cítit zklamání. To stejné platí o skautech.

Docela mne to pátrání po sokolské zradě začalo bavit. Tak si to užijte. Být sokolí žena, jsem vysloveně hrdá, kolik že sokoloven se proměnilo v očkovací centra a jak se v „karanténě“ cvičilo hezky online. Bezva! Tak to má s obranou svobody přesně vypadat.

Akce skautů už radši ani nehledám, to bych mohla skončit taky s nějakým nepěkným očním tikem…

%d bloggers like this: