Dnes se Novinkách a na Seznamzprávy sešly dvě zajímavé informace, které se doplňují.

Ukončené očkování má podle aktuálních dat 50,3 % obyvatel Česka. Při současném tempu by země dosáhla hranice 70procentní proočkovanosti v prosinci, zájemci však mohou dojít mnohem dříve.

A ta druhá:

„Výsledky první fáze studie ukázaly rychlý nárůst seropozitivity demonstrující rozsáhlou expozici české populace viru SARS-CoV-2 během dramaticky probíhající druhé vlny pandemie: zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent,” komentoval výsledky Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity.

Jestliže má protilátky polovina dospělých, není důvod se domnívat, že to není i polovina dětí (nebo víc, přeci jen rodič asi často nakazil všecky své potomky). To znamená milion navíc, to je 5, 2 milionů lidí s protilátkami. Částečně se překrývají s očkovanými. Jak ale moc? Logické by asi bylo, že i mezi očkovanými měl protilátky každý druhý, protože si je jen velmi málo lidí, jako třeba Vivien Babišová, před očkováním nechali změřit. To znamená, že je vakcínou chráněno dalších 2, 5 mio (bez protilátek) lidí, 2,5 milionů lidí v republice má dokonce to štěstí, aspoň podle odborníků, že je chráněno jak vakcínou, tak protilátkami, to jsou hotoví terminátoři. Nebo je to jinak?

Pak tu máme ještě skupinu lidí, která nemá protilátky v krvi, ale má slizniční imunitu.

To musí být aspoň 80% (ale spíš víc) populace v pohodě. Zapomínat nesmíme ani na to, že je docela dost lidí, kteří covida prostě nechytí, ať se snaží sebevíc. To potvrdil i expert Hořejší.

 Podle několika studií může být 20–50 procent lidí ve skutečnosti vůči covidu imunní, přestože se s virem nikdy nesetkali a nenakazili se jím. Nemají sice v krvi protilátky, ale buňky jejich imunitního systému poznávají a likvidují virus SARS-CoV2 díky dřívějšímu kontaktu s jinými koronaviry – těmi, které dávno cirkulují mezi lidmi a způsobují běžné nachlazení, nebo s koronaviry zvířecími. „Bezpečně se ví pouze to, že tato imunita existuje a že by mohla pomáhat. Ale nevíme, jak moc nás vlastně chrání. Zmírňovat opatření nebo je nějak jinak plánovat proto rozhodně nemůžeme,“ říká známý imunolog Václav Hořejší.

Hořejší tuto tezi potvrdil celkem nedávno:

Můj odhad je, že celkem bylo infikováno kolem 50% populace. Samozřejmě, že část z těchto lidí byla následně i očkována, takže počet očkovaných a rekonvalescentů nelze prostě sčítat. Nicméně ten celkový počet pravděpodobně bude přes 8 milionů. Krom toho jistě existuje dost lidí, kteří jsou z neznámých důvodů přirozeně odolní vůči tomuto virovému onemocnění. 

Ok. Takže většina lidí je buď s protilátkami nebo napíchaná. Ok. Tak proč ten cirkus, sakra? Kvůli dramatu v Izraeli? Hrůze na Floridě? Běžte se už s těmi kecy bodnout! Řekněte radši, kolik zbývá nás chudáků jako jsem já, David a nejspíš naše děti, kteří měli tu smůlu, že covida buď nepotkali, nebo jsou tak pitomě imunní, že ho ani nedostanou? Můžu já za to, že mám krevní skupinu O a neměla jsem nikdy ani blbou chřipku? Co s námi hodláte udělat? Zasloužíme si smrt za to, že jsme zdraví a imunní?

However, seroconversion to a titre of ≥ 20 was significantly and appreciably higher in groups A and B than O and AB. Also, among those with serologically confirmed clinical influenza, the occurrence was significantly higher in groups A and B than groups O and AB.

A ke covidu:

The O- blood group had a 2.1% chance of getting SARS-CoV-2 infection (95% CI, 1.8-2.3%), the lowest unadjusted probability of all blood groups. The aRR for SARS-CoV-2 infection in the O blood group was 0.88 (95% CI, 0.84-0.92) vs all other blood groups, and the ARD was -3.9 per 1,000 (95% CI, -5.4 to -2.5). Comparatively, the highest unadjusted probability of SARS-CoV-2 infection was in the B+ blood group (4.2%; 95% CI, 4.0-4.5%). Results also indicated the aRR for SARS-CoV-2 infection was higher in patients with AB blood type compared with type A.

Mám v plánu kvůli svojí nablbé krevní skupině žalovat jako zdravotně znevýhodněná, až bude život jen pro očkované nebo pro ty s protilátkami. No můžu já za to, že se nemám šanci respiračními viry nakazit? Můžu? Nejsem X Men, abych si měnila tělní tekutiny.

Naštěstí v článku na Seznamu byl i nějaký skrytý optimismus i pro nás majitele pitomé staré krevní skupiny:

„Nová varianta delta je extrémně nakažlivá, takže pokud se ten virus začne zase šířit, dá se říct, že z těch neimunních tomu nikdo neunikne,“ vysvětloval důležitost očkování v podcastu Ptám se já pediatr a člen výboru České vakcinologické společnosti Daniel Dražan.

Na podzim tedy počítám s protilátkami. Ale jestli ten borec zase jen slibuje jako ten vlk a já covida zase nechytnu, tak si ho najdu a poženu ho svinským krokem!

%d bloggers like this: