Po oddechovém času, kterým nám naši páni dopřáli, nastává další kolo v ringu. Poslanci, kteří už jsme zjevně jen zbytečnými loutkami, bez jakýchkoli rozsáhlejších debat zneužili tzv. stav legislativní nouze. Ačkoli pro to absolutně nejsou splněny přísné požadavky, hlasují od 17. 8. 2020 bezostyšně o zákonech, které převrací naruby zavedené způsoby chování a zasahují do našich práv a svobod. Povinná distanční výuka a změny ve volebním zákoně jsou asi maličkosti, které si nevyžadují žádnou přípravu. Jestliže se bude jednat o stejné legislativní skvosty, jaké padaly z parlamentu po celé jaro, máme se věru na co těšit. Navíc se můžeme jen obávat, že jde o předehru velkému představení, které rozehraje vláda na podzim.

O tom, že rozhodování ve stavu legislativní nouze je v rozporu s principy právního státu jsme psali už v květnu. Přečtěte si, jaké požadavky stanovil Ústavní soud v době, kdy se ještě nebál rozhodovat. Jde o článek „Epidemie je snem mocných: co umožňuje stav legislativní nouze.“

V situaci, kdy se Ústavní soud postavil k občanům zády, se nemáme na koho spolehnout. Jedinou možností je vyjít do ulic a bránit se nelegitimnímu vládnutí přímým odporem. Jako právníci velmi neradi říkáme, že by lidé neměli pravidla respektovat. Jedná-li se ale o šikanózní postup, kdy ani nevíme, proč mají zjevné nesmysly platit, epidemie prakticky neexistuje, nikdo na onu příšernou nemoc neumřel a vůbec nic se neděje (krom toho detailu, že nám vláda v přímém přenosu ničí životy a nehorázně zadlužuje naše děti a jejich děti), nevíme, jak jinak se k celé situaci postavit.

Každému, kdo se postaví na odpor už jen tím, že se nepodvolí a na obličej si nenasadí náhubek, hrozí samozřejmě velké pokuty a není vůbec jisté, zda dosáhne spravedlnosti u soudu. Děti mohou být vyloučeny ze vzdělávání a zdraví lidé mohou být uvězněni v karanténách a tím ohroženi ztrátou zaměstnání a chudobou. Přesto si myslíme, že je třeba křičet a vzdorovat. Soudit se a bojovat, dokud nezvítězí svoboda, pravda a spravedlnost.

Vyzýváme lékaře, ekonomy, akademiky a všechny ostatní rozumné lidi, aby nemlčeli. Pojďme se spojit proti těm, kdo rozhodně nemyslí na ostatní. Je načase vyjít do ulic a vzít si zpět, co nám patří. Naše občanská práva a naše životy. Jsme si vědomi toho, že takový svět, jaký byl, nebyl udržitelný. Změna ale měla vycházet z pozitivních impulsů a měla být přínosem pro lidstvo a pro Zemi. To, co se děje, je pouze špatné. Musíme to odmítnout a musíme udělat vše pro to, aby se věci změnily k lepšímu.

Ozvěte se nám na stavbeznouze@davidzahumensky.cz, pokud chcete spolupracovat.

%d bloggers like this: