Když se David obracel na Ústavní soud v bláhové naději, že by se snad tato brněnská instituce mohla zastat našich práv a svobod, namítal podjatost několika soudců. Jedním z nich byla známá „lidumilka“ Kateřina Šimáčková, proslulá svými oduševnělými akademickými názory na lidskou důstojnost (na které ovšem během nástupu totality jaksi zapomněla). Během „pandemie“ upravila rétoriku a tvrdila, že vláda dělá svoji práci dobře.

Kateřina Šimáčková na Davida zaútočila celkem tvrdě, když veřejně tvrdila, že jeho podání jsou formulována neobratně. No, ale tak to se dá ještě odpustit, člověk v naštvání řekne leccos. Co se ale soudci z hlediska podjatosti odpustit nedá je situace, kdy rozhoduje o vládě, na jejímž rozhodnutí závisí jeho další kariéra. To přesně se děje u Šimáčkové. Je totiž obecně známo, že tato dáma aspiruje na funkce nejvyšší a vidí se, vzhledem k tomu, že se považuje za morálně silnou bytost, na křesle soudkyně ESLP.

O tom, kdo bude takovým horkým kandidátem na soudce ESLP, za ČR ale rozhoduje naše vláda. Proto David namítal, že nemůže rozhodovat o krizových opatřeních a nouzovém stavu – hrozí, že nebude nestranná. Ústavní soud na to odpověděl:

Soudkyně Kateřina Šimáčková podala ke stěžovatelčině prohlášení vyjádření, ve kterém uvádí, že se v dané věci necítí být podjatá. Je přesvědčena, že k projednávané věci, k jejím účastníkům či jejich zástupcům nemá žádný vztah, který by mohl zakládat pochybnosti o její nepodjatosti a důvod pro její vyloučení z účasti na projednání a rozhodování ve věci. Obecné vyjádření v rozhovoru, o který opírá stěžovatelka svou argumentaci, pouze shrnovalo dosavadní judikaturu Ústavního soudu, která neshledala dříve napadená krizová opatření jako protiústavní. Ke své kandidatuře na soudkyni ESLP uvedla, že „dle zprávy, kterou jsem obdržela od ministerstva spravedlnosti dne 22. 12. 2020“, o ní již nebude rozhodovat vláda ani žádný jiný vnitrostátní orgán, ale jen Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Včera byla na České justici zveřejněna následující zpráva: „Vláda stále nemá kandidáta na soudce ve Štrasburku, námitky měla ministryně Schillerová“. Uvádí se v ní mj.:

Česká republika stále nemá kandidáty na funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva. Vláda o kandidátní listině dosud nerozhodla, přestože ji ministryně spravedlnosti Marie Benešová na poslední schůzi v pondělí předložila. V kuloárech se spekuluje o tom, že kabinet chce vypsat nové výběrové řízení a ministryně spravedlnosti je takovým návrhem rozezlena… Jako kandidáty na místo soudce ESLP výběrová komise doporučila vládě soudce Nejvyššího soudu Pavla Simona, ústavní soudkyni Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího správního soudu Tomáše Langáška. Ve výběrovém řízení podle něj neuspěl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který je ale náhradníkem.

Tak nevím. Někde se musela stát chyba, nezdá se vám? Už jen dodám, když před pár dny dostala Šimáčková na stůl další Davidovu stížnost týkající se roušek, do týdne ji jako soudkyně zpravodajka odmítla… o tom si už udělejte obrázek sami, já nejsem zatím soudkyně Ústavního soudu, abych to mohla relevantně hodnotit.

%d bloggers like this: