Před chvílí jsem lamentovala, že jsem z toho všeho znechucena, protože už nemůžu dát lidem žádný pořádný návod. Napsala jsem návodů snad desítky, ale žádný z nich nebyl užitečný: právo neplatí a stát si dělá, co se mu zlíbí. Vím, že mnoho lidí nějaký manuál očekává, ale ono opravdu jaksi není o čem… mám strach, že tohle bezčasí a bezpráví nakonec lidi úplně uondá a že podlehnou i ti, kdo se ještě zdáli být silní. To se nesmí stát!

Pro jistou vzpruhu na duši a naše obveselení jsem se rozhodla věnovat jeden blog tomu, jak nás – odporné odpůrce očkování, náhubků a inkubátory na výrobu nových mutací virů (protože kdybychom se očkovali všichni, vir vymizí – to jen na okraj, kdybyste neznali nejnovější rétoriku), vidí Seznamzprávy a jejich „odborníci“.

Neandrtálci bez vzdělání

Na Seznamzprávy bylo k přečtení následující:

Větší ochotu k očkování projevují lidé alespoň se středoškolským vzděláním s maturitou nebo lidé ve vyšším věku, kteří patří ke skupinám, u nichž je vyšší pravděpodobnost, že nemoc covid-19 u nich bude mít vážnější průběh. Naopak méně ochotní nechat se očkovat jsou lidé s nižším dosaženým vzděláním.

V dalším dnešním článku se mj. píše:

To potvrzuje i sociolog a zakladatel výzkumné agentury PAQ Research Daniel Prokop. „U mladých lidí bez maturity je bariérou nedůvěra a pocit, že to nepotřebují. Ale i to, že to méně využijí,“ říká s poukazem, že mají menší potřebu cestovat nebo navštěvovat kulturní akce.

Daniel Prokop upozorňuje i na další faktory. Jedním z nich je vzdělání. „Mezi lidmi 55+ s vysokou školou je těch neproočkovaných hodně málo a mezi lidmi 55+ bez maturity je těch neproočkovaných naopak hodně,“ vysvětluje sociolog s tím, že problém není ani tak v neochotě jako v nedostupnosti. Lidé 55+ bez maturity zatím neměli čas se zajít očkovat.

Dalším faktorem podle Daniela Prokopa je i příjem – čím je nižší, tím je menší ochota se nechat očkovat. „Příjem je do jisté míry efektem vzdělání. Může to být také tím, že lidé s menšími příjmy méně cestují. Tedy mají menší očekávané přínosy od vakcinace,“ vysvětluje sociolog a dodává, že lidé s nižším příjmem mohou mít větší problém s tím, vydat se do očkovacích center, pokud jsou od nich ve větší dojezdové vzdálenosti.

Ach, jak je „legrační“ ta snaha zesměšnit „protivníky“ a ty, co se nechtějí podvolit, udělat nich jakési polovzdělance, kteří hltají jen Sputnik nebo Aeronet! Dokonce ani necestují a celkově jsou ostatním lidem nemilí a možná se ani pořádně nemyjí a vůbec.

Jistě si pamatujete, že proti masové migraci z islámských zemí, byli vždycky taky jen „ti hloupější“ z nás. Jak se ta rétorika podobá! Sociolog Daniel Prokop (sakra, ten chlap je taky u všeho) a pisálci z Idnes k tomu v roce 2018 uvedli mj.:

Opomenout samozřejmě nelze ani demografické údaje, které také hrají významný vliv. Vůči muslimům jsou výrazně uzavřenější lidé starší 45 let a lidé s nižším vzděláním, u nichž obavy z muslimů v drtivé většině převládají.  „Není to tak, že by byli nutně hloupější. Může to být důsledek vyšší konzervativnosti, ale také toho, že se tito lidé více obávají nových trendů ve společnosti a kladou důraz na pořádek spíše než na osobní práva. Jsou více autoritářští, netěží osobně z migrace a volného pohybu, méně znají muslimy osobně a mají bulvárnější zdroje,“ popisuje tuto skupinu respondentů analytik.

No nevím… znám dost chytrých lidí, kteří upozorňují systematicky na nebezpečí politického islámu pro naše společnosti. Třeba Bill Warner. Ani já s Davidem jsme nezůstali pozadu. Formální vzdělání mám snad vysoké dost, jen nevím, jestli to je vhodné měřítko pro právo se vyjadřovat, potažmo si něco myslet nebo se obávat „nových trendů“ spočívajících v podvolení se požadavkům politického islámu. Za mne ne – starat se o to, co se děje, by měl každý.

Chytří lidé se i bez formálního vzdělání

Nevím, jaké má kamarády pan sociolog Prokop. Já sama znám pěkné pitomce mezi vysokoškoláky, mezi středoškoláky i mezi vyučenými. Stejně tak jsem díky covidu poznala spoustu báječných a chytrých lidí, kteří buď mají anebo vůbec nemají vysokoškolský diplom. Je mi to úplně jedno, protože moji noví známí a přátelé mi stojí za to, abych s nimi trávila čas bez ohledu na vlastnictví rádoby důležitého „papíru“. Budu vděčná mým protivníkům, pokud budou schopni do diskuse předložit argumenty a ne ponižovat lidi, kteří se nechtějí nesmyslně a bezhlavě očkovat, kteří se nechtějí testovat, když to nedává smysl, kteří chtějí slyšet důvody, pro které po nich stát něco požaduje, kteří bojují za své děti a jejich vzdělání

Milý pane Prokope a někteří ostatní – já sama vlastním diplomy dva. O mé schopnosti nevěřit kdejaké konině v masmédiích, o mém charakteru, povaze, vlastnostech, rozumu a schopnosti pomáhat druhým a přežít v tomhle světě ty dvě složky nevypovídají vůbec nic, i když jedna má dokonce červený proužek. I když jsem chodila na VŠ, je mi stejně celé právo v neprávním státě v podstatě k ničemu a byla bych o dost radši, kdybych uměla ušít boty, tričko, postavit dům, udělat v něm elektriku, vykopat studnu a zabít a vykuchat králíka.

P. S. Ve čtvrtek má David další jednání o testování zaměstnanců. Jde sice jen o úzkou skupinu (sociální služby), ale třeba, snad, konečně a doufejme z NSS vyleze něco pořádného. Má to senát soudce Kühna, o jehož názorech a pohnutkách zatím nic moc nevíme. Nechme se překvapit. Možná budu mít konečně o čem psát a nebudu smolit tyhlety pseudofilosofické nudné úvahy!

%d bloggers like this: