Milé a milí, moc nás to všechno okolo akce „nouzový stav na přání hejtmanů“ mrzí, protože víme, že cítíte hluboké zklamání, možná obavy, velký vztek nebo snad bezmoc. Nejspíš i spoustu jiných emocí, ale nedokážu je všechny dostatečně barvitě popsat a nebudu vás všechny ještě víc stresovat a trápit.

Obracíte se na nás ve spravedlivém rozhořčení a ptáte se, zda můžete podat ústavní stížnost kvůli tomu, že vláda převzala nelegitimně moc ve státě. Je nám to líto, ale Ústavní soud vytvořil (a nemusel, ani omylem nemusel, měl naprosto volnou ruku) tak špatnou judikaturu, že zamezil všem občanům bránit se proti nelegitimním a protiústavním krokům vlády.

Nemyslíme si proto, že je efektivní podávat v této fázi „občanskou“ ústavní stížnost. Naší jedinou nadějí je, že Poslanecká sněmovna další nouzový stav „shodí“ nebo že nás budou bránit senátoři (nebo skupina poslanců, zastupitelstvo kraje nebo ombudsman), kteří jsou teď naší poslední nadějí, že se dokážeme se situací vyrovnat bez revoluce a bez nepředstavitelných ztrát. Není podle nás přínosné, abyste se aktuálně snažili obracet s pomocí advokátů na ústavní soudce s prosbou o záchranu. Udělali jsme to během roku 2020 mnohokrát spolu s odvážnými občankami a občany. Pomoci se nedostalo nikomu – dětem, podnikatelům, věřícím, ani těm, kterým nouzový stav ničí život a psychiku.

My hned doplníme celou situaci okolo nového nouzového stavu do ústavní stížnosti, kterou teď budeme podávat za jednoho kavárníka, který neuspěl u Nejvyššího správního soudu. Tuto ústavní stížnost může mít smysl podat. Nadále povedeme u soudů žaloby a budeme rozebírat všechny aktuální problémy na blogu. Nevzdáváme se, jen si myslíme, že nechat se zastupovat u Ústavního soudu je ztráta času, peněz, naděje a lidské důstojnosti. Nedočkáte se tam pomoci.

Přejeme vám v této nesmírně těžké situaci klid, jasnou mysl a hlavně síly, abychom dokázali těžkými časy společně proplout a abychom se dočkali lepší budoucnosti. Dobrou noc a hodně štěstí,

%d bloggers like this: