Častokrát jsem se během posledního roku dozvěděla, že je třeba, „aby se všichni spojili“. Vždycky jsem na to odpovídala, že je to nemožné. I mezi těmi, kdo nesouhlasí s covidími kroky vlád, je tolik rozborů, tolik vlastních ambicí, tolik eg velkých jak Nový Zéland, tolik různých zájmů a cílů, tolik jiných metod, tolik různých přístupů k tomu, co se děje, tolik odlišných výkladů, že spolupráce prostě a jednoduše není možná.

My s Davidem jsme se od počátku snažili to všechno brát občansky, nikoli politicky nebo jako budování kariéry či nějakého jména. Chtěli jsme jen, aby to skončilo, aby se o všech zrůdnostech, které se staly, o té obrovské lži a jejích příčinách vedla debata a abychom se hlavně poučili, protože je jasné, že covid je jen špička ledovce a to, jak slabá společnost, se všemi přitroublými gendery, pohlavími, environmentálními ukňouranci, diskriminací, migrací a podobnými ptákovinami je, se prostě muselo projevit.

Dobře jsme se proto pobavili, když na jaře přišla obskurní nabídka od jedné ne nevlivné organizace, abych prý kandidovala s jejich podporou na prezidentku (ano, protože já, takový raneček nervů, jsem přesně ten nový Masaryk, kterého teď potřebujeme, hahaha). Ostatní nabídky byly nesporně zajímavé a mnozí by jich využili. My ale nechceme jít do politiky, ani do lokální, ani do žádné jiné. Moje bizarní kandidatura za Piráty mi stačila jako lék navždy. Naším jediným cílem je neškodit a dělat dobře práci, kterou dělat umíme a starat se o naše děti a přátele.

Profesně spolupracovat s jinými je extrémně složité, právě kvůli onomu nesouladu zájmů a povah, které navíc nejsou na počátku vůbec patrné. Celá „proticovidí“ scéna je tak různorodá, pestrá, zajímavá a složitá! A jak mezi sebou soupeří a různě „bojuje“. Všechno má milion pravidel, která se nám vůbec nechce respektovat.

Nemyslíme si, že Chcíplpes jsou nějací ruští agenti, se kterými není radno se bavit, nevadí nám „staršlivá“ minulodst Landova, Klausovy názory jsou validní a popravdě se nemýlil ani ve svých výrocích o EU nebo zelených ultras. Není nám sice vlastní způsob boje Jany Peterkové, Volného nebo Občanské neposlušnosti, ač velmi oceňujeme, že lidi nemlčí a naopak dosti hlasitě křičí. Pro mnohé je to důležité a je to jejich šálek kávy. Pro nás to cesta není a nemůžeme už chodit řečnit na demonstrace. S jinými, se kterými bychom si možná notovali ohledně náhledu na lidská práva a zodpovědnost, se zase neshodneme kvůli našemu nekompromisními pohledu na politický islám. S Trikolórou by se jistě strašně bilo moje ekologické cítění, které je pro mne alfou a omegou a nejde dohromady s nulovým environmentálním programem. Jiným asi přijdu hysterická, protože kladu důraz na emoce v právní argumentaci a vůbec se za to nestydím. Ostatně tak dobrá právnička jako já, která má žaloby nacpané znalostmi o soudním přezkumu opatření obecné povahy, se za malý doják nemusí vůbec stydět. Co jiného než emoce nám ostatně servírují už rok média (no samozřejmě déle než rok, vzpomeňte na ohořelé koaly nebo třeba dramata okolo toho, co se stane s planetou, až na měření globální teploty nebudou stačit teploměry). Tady se nedá bojovat argumenty. Je třeba nasadit zbraně vlastní nepříteli, tím jsem si jistá.

Nějak nám nevadí, že jsme sami. Nechceme, aby nám někdo mluvil do toho, co si smíme myslet a co psát. Přesto se snažíme být maximálně prospěšní a předat dál to, co jsme za rok zjistili novým bojovníkům, kterým sice trvalo rok, než prozřeli, ale o to s větší vervou do všeho jdou. Proto zveřejňujeme většinu žalob, aby je mohl každý právník vzít a přepsat pro svoje klienty. Proto píšu celý rok texty na blog, aby sloužily ostatním, a jsem ráda, že jejich fragmenty vídám v různým manuálech vypracovaných jinými (byť bych se za citování nezlobila – dokonce ani netrvám na dodržení normy ISO 690, stačí mi dodržení základních pravidel slušného chování).

Jsem s Davidem asi samotáři, pokud jde o profesní spolupráci. Ale o to víc stojíme o komunitu lidí okolo sebe, se kterými se budeme prostě a pouze přátelit.

%d bloggers like this: