Městský soud v Praze dnes zrušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se nařizovalo zdravotníkům nechávat se testovat invazivními metodami na přítomnost koronaviru ve velmi krátkých intervalech. Měli jsme tu čest zastupovat jednu z ošetřovatelek z domova pro seniory, která nesouhlasila se způsobem testování prostřednictvím pravidelných výtěrů z nosohltanu.

Pečovatelka v žalobě namítala, že testování je zásahem do integrity a požadovala, aby jí bylo umožněno vykonávat práci buď bez testu nebo aby se mohla testovat neinvazivními metodami. To stát nebyl schopen zajistit a současně nebyl schopen odůvodnit, proč se má ošetřovatelka výtěrům z nosohltanu podrobovat.

Článek o výsledku soudu je zde.

Rozsudek je dostupný zde,

Jsme rádi za první vlaštovky z městského soudu v Praze, zdá se, že stále nehoráznější zásahy do práv občanů přeci jen začínají soudcům vadit. Po roce, ale přece…

Domníváme se, že všichni zdravotníci, kteří byli testování invazivními PCR nebo antigenními testy, mají nyní právo žádat po státu odškodné za tyto vynucené protizákonné zásahy do integrity.

%d bloggers like this: