Je to čím dál únavnější, to vám řeknu. Necítím žádnou radost, když mi David zavolá, že mu NSS zase dal v něčem za pravdu, protože to není ani omylem výhra. Je to vždycky další hnusná prohra, protože NSS opatření sice ruší, ale z naprosto debilních důvodů. Jediné, z čeho bych se doopravdy radovala by bylo, kdyby soudci konečně řekli, že jsou JAKÁKOLIV opatření, která omezují občany svobodného a demokratického právního státu v naprostém nepoměru ke sledovanému cíli. Kdyby soudci konečně řekli, že je taková regulace, která nám nakazuje nesmysly typu testování se nebo nošení respirátorů nebo omezování počtu lidí v obchodě, zavírání restaurací nebo kin nebo bazénů naprosto nepřiměřená a že nic takového nesmí být vydáváno, natož vynucováno. Byla bych šťastna, kdyby soudy řekly, že holt někdo umře, že je to normální, zvláště jde-li o staré a nemocné lidi, kteří prostě a jednoduše umírají a není na tom obecně nic divného, pouze individuálně to je menší či větší tragédie.

Jediné, co mě na tomhle dalším zbytečném sporu baví, je to, že advokát Hlavsa udělal na předchozím jednání pořádné tóčo. To se mi fakt líbilo. Chtěl, aby si soudci sundali respirátory, což ti „hrdinové“, kteří rozhodují o našich právech a povinnostech, odmítli (důvody neznáme, soudci totiž respirátory mít nemusí, můžete si je ale hravě domyslet). Hlavsa podal námitku podjatosti, ale prej to je v pořádku, strašpytlové v talárech, kteří mají takovou drzost a takovou neúctu, že si neodhalí obličej, prostě můžou v pohodě dál rozhodovat o nás a našem dalším osudu… To jste rádi, že máme na nejvyšších postech v justici ty nejlepší, že?

Hlavsovi znova gratuluju k super počinu.

Necítím radost, když mi volá David a necítím radost ani tehdy, když se podaří jiným advokátům dosáhnout prohlášení některého opatření za nezákonné. Je to naprosto k ničemu a stejně už platí jiné opatření, které nám ničí životy. Stejně se už nic nezmění na tom, že musím žít ve společnosti s lidmi, kteří tohle všechno ze strachu, hlouposti a lhostejnosti dovolili. Stejně jen čekám na další ránu, kterou nám stát zasadí na podzim, potácím se na hraně propasti předtím, než přijde poslední popostrčení v podobě „dobrovolného“ očkování, které bude podmínkou jakéhokoliv života. Stejně jsem ztratila iluze o rodině, o bývalých přátelích, o učitelích, policistech, soudcích, lékařích, prostě o všech a o všem. Nemám víru, nemám důvěru, nemám radost, nemám motivaci, nemám nic.

Přesto je správné napsat, že advokáti Ludvík Novotný (ten mimochodem podle Davida píše perfektní podání a já sama mám ráda odborné texty kanceláře Arrows), Libor Hlavsa, Martin Janoušek, Martina Klvaňová a Tomáš Nielsen „vyhráli“ jeden ze sporů.

V tiskové zprávě NSS se píše (strašný blábol…)

Mimořádná opatření o testování zaměstnanců byla jedna z mála, která dosud v soudním přezkumu obstála. Nejvyšší správní soud v rozsudcích ze dne 8. 4. a 27. 4. konstatoval, že v situaci, která v České republice panovala na počátku března, bylo nařízení testování zaměstnanců velkých a středních firem zcela obhajitelné. Mimo jiné i s ohledem na to, jakou zátěž v té době musely v souvislosti se zvládáním epidemie onemocnění Covid-19 nést další skupiny obyvatel (blíže zde a zde).

Nyní soud přezkoumával později přijatou změnu mimořádného opatření, kterou byly povinnosti testování dodatečně rozšířeny i na zaměstnance malých firem (do deseti zaměstnanců) a osoby samostatně výdělečně činné (živnostníky, advokáty a další). Soud v odůvodnění dnešních rozsudků poukázal na to, že tato změna byla přijata již v situaci lepšícího se vývoje epidemie a že není zřejmé, proč bylo nezbytné uložit testování těmto malým skupinám a jednotlivcům od 30. 3., resp. 6. 4., když to ministerstvo neučinilo již dříve, v době výrazně horšího stavu epidemie.

Takže je to furt stejná a docela obehraná trapná písnička: si to užívejte, když „nejsou čísla“, my se budeme tvářit, že hájíme právní stát. Jen počkejte, až v září přijdou první pozitivní testy harantů ve školách, kteří se dle stupidního nápadu ministerstva mají v první zářijovém týdnu otestovat 3x za sebou. Jakmile „budou čísla“ (i když vůbec o ničem nevypovídají a neděje se nic děsného – pokud v to nepočítáme, že zemře zanedbatelný počet lidí v určitém období a nemocnice si hrají na velké drama a peníze v nich tečou proudem), budou opatření odůvodněná právě tím strašlivě vysokým počtem chudáků s delta nebo jinou mutací a nic se rušit nebude.

Jak říkám, kdyby soudy řekly, že naše reakce byla stupidní, nepodložená a hysterická a že není možno zasahovat do lidských práv a svobod, resp. tato naprosto eliminovat kvůli nezajímavému viru, jež ani po roce a půl působení prakticky nic nepředvedl, tak jsme pořád stejně namydlení a stejně bezprávní, jako tomu bylo třeba na podzim nebo v zimě v době nejtužšího teroru. Bude hůř…

%d bloggers like this: