Čísla jasně ukazují, že situace začíná být kritická. Počet nakažených virem HIV neklesá a křivka nevykazuje žádné známky zploštění. Rok 2019 byl pro Českou republiku kritický. Jsme zemí s pátým největším nárůstem počtu nakažených v letech 2010 – 2018, zvýšení činí 128%. Před námi jsou jen země jako Egypt, Madagaskar nebo Filipíny. Ani celosvětová čísla nejsou optimistická. Podle informací WHO žilo na světě více než 38 000 000 lidí, kteří jsou virem HIV nakaženi. Jen loni zemřelo skoro 700 000 lidí na AIDS. Od okamžiku, kdy se virus HIV přenesl na člověka, se nakazilo již více než 75 milionů lidí a přes 32 milionů jich zemřelo.

Proto dnes vydal ministr zdravotnictví nové mimořádné opatření. Od 7. 9. 2020 00:00 se tímto opatřením zakazuje jakýkoli pohlavní styk bez osobní ochranné pomůcky, která brání přenosu tělesných tekutin. Zakázány jsou také jiné sexuální praktiky, při kterých se může virus HIV přenášet a u kterých není možno se chránit zahalením penisu.

Protože hrozí, že v důsledku pandemie dojdou v krátkém časovém úseku zásoby kondomů je možné, že lidé budou nuceni užívat alternativní metody pro zabránění přenosu tělesných tekutin. Lze si představit například ovčí střívko, nafukovací balonek, připustit lze případně i ochranu látkovou, u které sice nebyla prokázána účinnost, nicméně i staré trenýrky chrání lépe než nic. Věříme, že naše švadlenky ještě neuklidily šicí stroje a ukážou světu, jak lze nedostatkové zboží vyrobit podomácku. Česko by také mohlo světu přinést další inspirativní video s názvem „Condoms4all“.

Ministr zdravotnictví řekl, že nikdo nikdy neví, jestli není jeho sexuální partner, a to i ten z dlouhodobého partnerství, nakažen virem. Je nutno se za všech okolností chovat tak, že by mohl být. Vzhledem k tomu, že doba od nakažení do průkazného testu činí až 12 týdnů a v mezidobí je člověk infekční, není možné z nařízení udělit žádné výjimky. Pro bezpečný sex nepostačuje z tohoto důvodu ani negativní test získaný třikrát po sobě v rozmezí pěti dnů.    

Proti viru HIV neexistuje očkování ani lék, který by nakažené vyléčil. Proto je nutné, aby každý z ohleduplnosti k druhým pod heslem „můj kondom chrání tebe, tvůj kondom chrání mě“ plně respektovat výše uvedené opatření. Jeho dodržování bude kontrolovat Policie ČR, která k tomuto účelu dostane nové oprávnění vstupovat bez oznámení do obydlí, hotelů, motelů a jiných prostor. Pokud opatření nebude dodržováno, hrozí uzavření některých provozů jako jsou noční kluby, kde se setkávají lidé, u kterých lze předpokládat nižší vůli se opatřením řídit.

Ty, kdo budou přistiženi při sexu bez osobních ochranných pomůcek a nezaplatí blokovou pokutu 10. 000,- Kč na místě, policisté předají k dalšímu řízení hygienikům. Stejně jako u roušek bude nedodržení nových příkazů pokutováno krajskou hygienickou stanicí až do výše 3. 000. 000,- Kč.

P. S.: Jedná se samozřejmě o nadsázku. Popravdě ale nechápeme, ve světle současných hysterických reakcí vlády i občanů, proč podobná opatření nebyla u HIV již dávno zavedena.

%d bloggers like this: