Jsem strašně znechucená stylem, který si média vybrala k „informování“ o německých povodních. Vůbec nerozumím tomu, proč se stalo normou vypočítávat mrtvé a proč je jediným způsobem psaní novinových článků strach a děs. Stejně se po řadu únavných dnů psalo o moravském tornádu a stejně jsme už rok a půl masírovaní tragédií covidu.

Ještě horší jsou snad reakce čtenářů a politiků, kteří „z celého srdíčka posílají hodně sil a štěstíčka a je jim moc líto, že se dějí tak strašné tragédie, které jsou srovnatelné snad jen s válkou a nechápou, proč musí lidičky takto trpět.“ Říkám si vždycky, jestli doopravdy někdo myslí vážně, že takto obludně vyjádřená údajná solidarita někomu pomáhá? Přemýšlím usilovně, proč to ti lidé dělají a jestli skutečně něco tak praštěného pociťují a hlavně k čemu si myslí, že to někomu je?

Jediné, co přece lidé, do jejichž životů zasáhl přírodní živel potřebují, je rozum a rychlé činy těch, koho pro tyto účely stát platí: hasičů a policajtů a armády a lékařů. Potřebují, aby jim pojišťovny vyplatily to, co vyplatit mají. Potřebují, aby měli kde složit hlavu. Potřebují se najíst a potřebují naději, že to za chvíli bude zase dobré a život půjde dál. Ti, kdo ztratili někoho blízkého budou přirozeně smutní, ale smrt je individuální záležitost a nevěřím nikomu, vůbec nikomu, že skutečně pociťuje bolest a ztrátu nad úmrtím naprosto cizího člověka. To je velká stylizace a řekla bych až lež.

Vadí mi silně, že média a mnoho jiných vyvolávají v lidech pocit, že svět je odporné nebezpečné místo, kde člověk musí spoléhat na pomoc státu a doufat, že ty hrůzy přežije, když se schová do dost hlubokého sklepa vykutaného v nějaké skále nacházející se daleko od řeky nejméně 600 m nad mořem. Není to pravda, ale když strach ovládne naše mysli, svět takový skutečně bude. A my budeme o dost poslušnější. I lvi v cirksue se ovládají prostřednictvím obav z biče.

Kdybychom zapojili namísto těch nejnižších emocí rozum, nemuseli jsme si nechat zničit svět a budoucnost virem. Jestliže se necháme děsit každou povodní, která se na světě odehraje (protože ony se prostě odehrávají, zvlášť když lidé staví domy na regulovaných březích řek) a dovolíme, aby kvůli tomu stát zase něco odkrojil z našich svobod, protože povodně jsou přece důsledkem změn klimatu, za které mohou nezvedení lidé, kteří nechtějí naslouchat zelenému diktátu, nedosáhneme toho, že se lidem povede lépe. Bude nám mnohem hůř.

Proto se nedojímejme nad leteckými snímky cizího neštěstí, ale chtějme, aby stát fungoval a aby policajti namísto toho, že budou buzerovat lidi bez náhubků, nebo vojáci namísto toho, aby postávali na hranicích okresů a „na čáře“, zvedli zadky a šli v co největším počtu pracovat. To stejné jsme měli od počátku chtít i s virem – co největší pomoc státu potřebným a zbytek nechat žít. Současně se musíme smířit konečně s tím, že naše životy nejsou ničím zajištěny. Jsme smrtelní a o majetky můžeme přijít lusknutím prstu. Když ale budeme používat hlavu a srdce namísto toho místa (nevím jakého), kde je umístěn strach a připosranost, bude nám všem vážně o dost líp.

Doplnění:

Pár hodin po tom, co jsem napsala tento článek, se na Seznamzprávy (které osobně považuju za nejnebezpečnější médium, pokud jde o šíření ideí nového krásného světa) objevila zpráva s názvem „Německé povodně přepisují historii. Jejich příčina vědce zaskočila“. Nadpis mne zaujal, neboť jestli jsem se v roce 2020 něčemu přiučila, je to z podstaty „vědcům“ a „expertům“ nevěřit. Článek je popravdě šokující. Posuďte sami.

Je plný nejasných a nekonkrétních, ale o to děsivějších pojmů a spojení:

Intenzita a rozsah záplav v Německu způsobených prudkými lijáky překvapila vědce. Nečekali, že je vůbec možné, aby se tak rekordní srážky objevily „tak brzy a na tak rozsáhlém území“, píše Guardian.

Dál se pilný čtenář, který věří každému blábolu, dozví:

„Toto je nová normalita,“ řekl podle Deutsche Welle další odborník, meteorolog z Univerzity v Lipsku Johannes Quaas, podle kterého definice „normálního počasí“ prochází proměnou kvůli klimatické změně. Tu jako příčinu už přímo označili němečtí politici včetně například ministra vnitra Horsta Seehofera nebo premiéra Dolního Saska Stephana Weila.

Klimatická změna je vůbec tématem článku:

Do souvislosti s klimatickou změnou povodně dává například i britský Guardian, který mimo jiné připomíná nedávnou vlnu veder v USA a Kanadě a výrok vědce z University of California v Los Angeles Daniela Swaina, podle kterého se dostáváme do doby, kdy se extrémy počasí stanou běžnými Faktem nicméně je, že změna klimatu obecně k takovým projevům extrémního počasí, jako jsou současné povodně v Německu, Belgii a dalších zemích, přispívá a vědci se shodují, že se problém bude prohlubovat. „Očekáváme, že kvůli klimatické změně budou všechny hydrometeorologické extrémy ještě extrémnější. To, co vidíme v Německu, je obecně s tímto trendem konzistentní,“ řekl na toto téma šéf evropské Služby pro změnu klimatu Copernicus Carlo Buontempo..

Aha. Takže tu máme další strašení, vyhrožování. To vše spojeno s mnoha úmrtími, zničenými životy, prostě dáno do kontextu hrůzy, abychom si to zapamatovali a pro příště, až se budou přijímat restrikce „v zájmu lidí a jejich ochrany“, drželi hubu a krok… takže upřímné díky všem, kdo kývali na opatření proti covidu a teď se děsí toho, co jim novináři a „vědci“ předloží. Vděčíme vám za zničení života, milí zlatí ustrašenci.

%d bloggers like this: