Pořád tu s námi žije dost lidí, kteří si myslí, že nouzový stav tu je kvůli viru. Nebudu nikomu nic vyvracet, stejně to nemá cenu, komunikovat s těmi, kdož jsou skutečně přesvědčení odpovědní chrániči, je jako hovořit s vyznavači čarodějnických procesů. Argumenty nedopadají na úrodnou půdu a je to jen házení perel sviním a naprostá ztráta času, který potřebujeme jinde.

Pro ty, kdo o věcech raději přemýšlí, než jen slepě poslouchají, by mohla být zajímavá jedna nenápadná, ale o to otřesnější a děsivější informace z Velké Británie (odkud odjinud dnes chodí jobovky pro svobodomyslné lidi). Poprvé se stalo, že za příčinu smrti člověka (aby to bylo extra dojemné, byla to samozřejmě malá holka) bylo uznáno znečištěné ovzduší.

Proč je to důležité? Protože nic z toho, co se děje, není náhoda. Náhodná není tahle smrt a náhodné nebyly ani obrázky ohořelých koal (ano, utrpení zvířat, savců anebo hmyzu, je podstatný problém, nijak ho nezlehčuju, ale musíme ho řešit racionálně, nikoli na bázi strachu a hrůzy) z požárů v Austrálii, kterými nás média neustále zásobovala se zdůrazněním, že je to „boží trest za naši chamtivost“. Náhoda není Greta. Prostě není a snad nikdo, kdo má všech pět pohromadě nevěří historce o stávkách za klima. Kdyby šlo skutečně o to, abychom se posunuli dál a chránili svoje životní prostředí, hledali bychom rozumné cesty. Našli bychom technologie. Lidé jsou v tomto úžasní. To je naše silná stránka. Hledat inovace a jít sice neprobádanými cestami, ale jít kupředu. Nic z toho se ale neděje, a proto nejde o blaho lidstva, ale o něco, co nám má ublížit, oslabit nás a srazit nás na kolena. Není to cesta za nalezením východiska, je to snaha o zničení svobody.

Zdroj: odkazovaný článek BBC

Proč ale spojuji koronavirus a smrt dítěte přičtenou znečištění ovzduší? Každý, koho děsí narativ koronaviru, kdy je nám kladeno za vinu, že nějaká lidská bytost zemře, by měl zpozornět, když se dočte o oběti špinavého ovzduší a životního prostředí. Evropský parlament už vyhlásil stav klimatické nouze. Přidaly se některé státy a některá města. U nás například městská část Praha 7. Před pár dny vyzval generální tajemník OSN k tomu, aby státy vyhlásily nouzový stav kvůli klimatu.

Je jasné, že když se to jednou stane, už nikdy se to nezmění. Klima se totiž nezlepší, nevyřešíme problémy, které máme a budeme žít v naprosto omezených podmínkách už na věky. To si vážně přejeme? Světové ekonomické fórum zveřejnilo před pár dny vážně komický tweeet:

Chápete? Na Venuši nikdy lidé nežili (z čehož vyplývá, že Klaus má vlastně pravdu, fakt to není vina lidí, že se klima planet mění :-), a přesto WEF děsí lidi tím, že se z Venuše stala neobyvatelná pustina (bez doložení důkazů, ale proč se tím namáhat). Je tedy jasné, že ať uděláme cokoli, naše vina za destrukci Země se neumenší, pořád poneseme odpovědnost za smrt bytostí, jejichž život je nekonečně drahocenný a penězi nevyčíslitelný. A pořád tu bude důvod pro to, abychom měli restrikce a zákazy a omezení. Přece chráníme životy. Moje odpovědné chování chrání tebe, tvoje odpovědné chování chrání mě a společně to pro planetu zvládneme.

Pod záminkou ochrany klimatu půjde zakázat kdejakou naši činnost: cestování, ježdění autem, nakupování určitých výrobků (podívejte se, kolik vody se spotřebuje na výrobu jedno šálku kávy anebo půl litru piva podle Světového ekonomického fora), maso si už nedáte, zaplatíte obří daň za cokoli, co bude označeno jako neodpovědné. Bude možno třeba omezit počet dětí v rodině (jehož překročení může být trestáno ztrátou benefitů jako v Číně). Nebudou dovoleni domácí mazlíčci, protože psi jsou děsně nároční, pokud jde o klima. Mohli bychom pokračovat do aleluja a vymýšlet další zákazy celé hodiny.


Je obecně známo, že znečištěné ovzduší zapříčiní předčasně smrt mnoha lidí. Na mnoha místech planety se lidem objektivně žije kvůli smogu strašně. Je proto samozřejmě dobře, když se budeme snažit dopady naší činnosti eliminovat nebo aspoň zmírňovat. Cesta k tomuto cíli ale rozhodně nevede přes ničení společnosti a ubližování lidem, přes vyhrožování a přes ničení svobody. Bez svobody totiž nebude existovat rozvoj a tmářství přináší jen úpadek, bídu a zmar.

Bývala jsem kdysi srdcem a duší ekoložka, velká přítelkyně planety. Pracovala jsem 15 let v ekologických neziskovkách. Neměli jsme jeden čas ani auto (záměrně, ne z nouze), děti měly látkové plínky, byla jsem odpovědná spotřebitelka a zakládala jsem si na tom, že nelétám do zahraničí na „zbytečné dovolené a eurovíkendy“. Problém byl v tom, že mě strašně štvali ti, kteří to dělali. Když se objevili Extinction Rebellion, pochopila jsem velmi rychle, jak strašně nebezpečné takové smýšlení je, když se začne prosazovat agresivně a proti vůli těch, do jejichž životů zasahuje. Nesouhlasím s dlouhodobým strašením a vyvoláváním pocitu viny.

Děsivé je, jak moc se rétorika a názory členů Rebelů proti vyhynutí blíží postojům koronavirových odpovědných chráničů. Dostala jsem se s nimi do několika názorových střetů a můžu vám říct, že jsem nepoznala rozdíl.

Pořád si myslím, že bychom se měli chovat k planetě slušně, protože jinou nemáme. Nedomnívám se ale, že cesta je omezování lidských práv a svobod. Věřím na vzdělávání, na radost a taky jsem si říkala, že bychom spíš měli podpořit vědecký pokrok a hledat cesty skrze vylepšení než zákazy a zhoršení životů. Zlo a nenávist totiž dokáže zplodit jen další zlo a další nenávist.

Mám na důvod covidové hysterie názor (a vážně nehodlám podporovat nějaké teorie o velkém resetu a podobně). Příčin je podle mne několik (a není to poprvé, kdy epidemie vedla k snaze o změnu chodu světa). Jednou z nich (tou méně děsivou) je zkouška toho, co všechno jsme schopni jako lidstvo zkousnout, jde-li nám, byť iluzorně, o život. Když se začne vyhrožovat tím, že nás zabíjí diesly a začnou „skutečně“ umírat děti, bude jen malý krůček k trvalému stavu nouze. Já sama považuju boj s covidem (zčásti) za ekologický terorismus.

Jestli někomu připadá, že nouzový stav a to, co teď zažíváme, je věc dočasná a že něco vyřeší vakcína, tak jste vedle jak ta jedle.

%d bloggers like this: