Že to s námi EU nikdy nebude myslet dobře, to je snad jasné mnoha lidem. Potvrdilo se to znovu v Evropském parlamentu, kde právě probíhá diskuse na toto téma: „EU Digital COVID Certificate: MEPs discuss implementation, next steps“. Na posledním setkání se řešilo toto:

In the meeting, a European Commission representative will present the Commission’s recent report on the implementation of the EU Digital COVID Certificate (EUDCC). The EUDCC has been in force since 1 July 2021, after the Parliament and Council finished legislative work on it in less than three months. The current legislation will lapse after 30 June 2022, unless the co-legislators approve an extension before that. MEPs will present their views on the implementation of the EUDCC and ask follow-up questions. They are expected to raise the issue of booster shots, which some member states will soon require to issue certificates and which could impact the freedom of movement in the EU, and the treatment of unvaccinated EU citizens.

Evropský parlament k tomu má na svých FB stránkách krásnou reklamu:

Diskuse pod tímto obludným příspěvkem je ovšem kouzelná. A to vám naši ko*oti budou tvrdit, jak jinde drží hubu a krok a jen Češi švejkují. Jasně. Všude je to na hraně občanské války a nikde nevěří „expertům“ a EU. Naštěstí (s důvěrou expertům) a bohužel (s občanskou válkou). Nejen Češi toho mají plné zuby.

%d bloggers like this: