Jistě víte, že se těmi internety zase šíří zaručené právní zvěsti, že očkování proti covid nepůjde nařídit očkovací vyhláškou, protože vakcína „nedokáže zabránit šíření infekce“. No, ehm. Kdo slepě nevěří dětskému očkování a neopakuje bludy o tom, jak je strašně fajn, protože jsou to přece léty prověřené funkční a bezpečné vakcíny, ví, že třeba takovému černému kašli taky není vakcína schopna zabránit, a přitom se jí běžně vopíchávají dvouměsíční mimina. V zájmu vyššího blaha, víme?

Po očkování proti černému kašli klesá hladina ochranných protiulátek až na hraniční hodnoty („waning“ – vyvanutí imunity) po 3 – 5 resp. 12 letech, v závislosti na použité vakcíně (wP/aP), jedinec se stává opět vnímavý.

Imunita vám poměrně snadno vyvane i u očkování proti spalničkám, jež mají zhruba stejnou smrtnost jako covid. Asi třetina dospělé populace nemá žádné nebo velmi nízké protilátky, byť byla řádně očkována proti spalničkovému vir. Přesto je očkování na spalničky i černý kašel povinné, ačkoliv nezajistí na 100%, že se nemůžete nakazit.

Můžeme se samozřejmě hádat, jestli je rozdíl mezi „vyvanutím“ po půl roce nebo po třech letech, jestli je tu něco odlišného od chřipky, na kterou se musíte očkovat co rok (a taky přitom bylo očkování povinné pro určitou skupinu obyvatel po jednu dobu). Chci jen říct, že není pravdivým argumentem, ale zase jen přitroublým obchodováním s nadějí nešťastných lidí, kategorické tvrzení, že není možné z důvodu vyvanutí imunity po vakcinaci stanovit očkování proti covid jako povinné. Možné je všecko, jedině s tímhle postulátem se musí dnes pracovat.

%d bloggers like this: