Není to tak dávno, kdy se do čela České republiky dostal pudl. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. I když je původem ze Slovenska, málokomu to tehdy vadilo. Vždyť i nejslavnější rakouský pudl všech dob vládl jinde než ve své původní zemi.[1] Chtěl přece jen, aby mu ostatní dali šanci!

Pudl zvolený v České republice má sice své občanské jméno, ale v tomto případě bude lepší, když ho nazveme jeho pravým jménem – Velký Fido. Známý spisovatel Terry Pratchett ho popsal jako malého, docela roztomilého, bílého jedince, který stojí v čele Cechu psů (někdy se mu říká i „ANO“) a terorizuje každou živou bytost.[2]

Velký Fido (nebo jeho poskoci) zřejmě sledoval naučný seriál „Kočka není pes“, kde pan Desenský moudře radil páníčkům a paničkám problémových hafanů: „Jak nemůže dejchat, nemůže myslet.“ Přesně tohle si vzal Velký Fido k srdci: přikázal svým poddaným nosit těsné náhubky, zakázal jim svobodně dýchat, a tím i svobodně myslet.

Každý rouškofil byl se měl sám sebe ptát (nejlépe tehdy, když zrovna roušku nenosí, a tím pádem může lépe myslet): „Dýchá se mi v tom dobře? Dá se v tom dýchat při běhu? Jak se mi v tom bude dýchat, až bude +40°C ve stínu a stín zrovna nikde nebude? A pokud se v tom nedá dýchat, dá se v tom myslet? Poznám vůbec, že si to mám sundat, až s tím půjdu (nemyslíce) k zemi?“

Velký Fido teror samozřejmě vysvětluje „dočasností“, „nouzovostí“ apod. Jde mu přece tolik o naše zdraví! Pak se ale můžeme ptát, proč nijak nereguluje výrobu a prodej cigaret. I u méně inteligentních jedinců je známo, že cigarety poškozují plíce a oslabují imunitu, což je přesně ten důvod, proč mají kuřáci (i pasivní) nejhorší průběh plicní nemoci, která sice pro většinu lidí znamená „koronaprd“, ale pro ně je to smrtelná hrozba.

Vysvětlení je prosté – cigarety obsahují mj. nikotin, což je látka odpuzující kyslík. Tudíž kdo kouří, nemyslí, protože nemá dost kyslíku a bez něj to jaksi nejde. Proto jsou cigarety legální, neregulované, mají přednost před knihami, kulturou, civilizací – s cigaretami se prostě nemyslí, jen poslouchá. Proto byly cigarety masově šířeny a zadarmo rozdávány v obou světových válkách – uklidňující a znecitlivující droga usnadňovala manipulaci s lidmi. Kde není rozum, tam jsou emoce, agrese, jak nás učil moudrý pan Desenský.

Z dnešní dusivé situace nelze příliš vinit nebohého člena Cechu psů, který se bez jakékoliv kvalifikace nešťastnou náhodou stal ministrem zdravotnictví. Nemůže za to, že má za šéfa Velkého Fida. Je to jen loutka, kterou Velký Fido nahradí mávnutím své packy, když si to bude přát, tak jako jiné členy svého cechu. Dokáže velitelsky a účinně štěkat i na Policii ČR, jejíž část zřejmě zapomněla, komu má pomáhat a koho má chránit. Jak ale z celé této situace ven?

Možná si někdo z vás ve chvíli bez roušky ještě vzpomene, jak vypadá státní znak českého národa. Je na něm Velký Pudl, nebo je tam jiné zvíře? Nosí ono zvíře ve státním znaku roušku? Jaké jsou jeho atributy? Jak a kdy se do českého znaku dostalo? A nestyděli by se ti, kdo zvíře do znaku vybojovali, za činy svých potomků, kteří si ve 21. století dobrovolně navlékají psí náhubky a nedokážou odvézt Velkého Fida tam, kam patří – na socializaci (převýchovu) k panu Desenskému?

Tento text napsal historik Jan Novák. S jeho svolením text publikujeme.


[1] Známe ho spíše pod jeho občanským jménem „Adolf Hitler“.

[2] https://www.postavy.cz/velky-fido/.

%d bloggers like this: