„Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.“ Čl. 23 Listiny základních práv a svobod.

Jak se občansky bouřit v časech Babišovy hrůzovlády? Přinášíme tři víkendové nápady na mírný odpor v mezích zákona:

1. Jděte na zmrzlinu nejméně ve třech

Náš pan premiér nám vyslal jasný signál. Kdo dnes nebude lízat zmrzlinu, není dost loajální s Babišem! Uznává se i veřejné pojídání koblih. Pokud nejste zbabělí, vyrazíte na vanilkovou klidně se dvěma dalšími lidmi, i když s nimi nesdílíte DNA.

2. Jeďte ve svém vlastním autě bez roušky

Ačkoli je sporné, zda vláda vůbec mohla nošení roušek nakázat, respektujme to. Opatřením č. 247 ze dne 18. 3. 2020 se zakazuje všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště bez ochranných pomůcek. Takže bacha, i když máte svoji vlastní kancelář nebo ji sdílíte mezi manžely jako my dva, musíte mít na puse bavlněný náhubek. Stejně tak v autě, byť byste řídili jen vy sami. Nikdy prostě nevíte, kdo vám auto ukradne a koho kvůli tomu, že jste bezohledně roušku při řízení neměli, nakazíte.

Chcete vědět, jak se to má s nošením roušek ve světě? Zajímavý pohled přináší časopis The Lancet.

3. Uvažujte o přesunu sídla firmy někam, kde si podnikatelů váží

Taky si říkáte, proč ještě platit daně zlodějům? Poohlédněte se po zemích, kde se k podnikatelům chovají s respektem. Nemusíte ani chodit daleko. Stačí se podívat, jak podporují podnikatele třeba v Rakousku nebo Německu.

Dobře a teď konec legrace. V Německu, ačkoli mu v našem Kocourkově kde kdo nasazuje psí hlavu, testují statisíce obyvatel týdně. Kapacitu mají až 500 000 testů týdně, uvažuje se o zvýšení na 200 000 denně. Úmrtnost našich západních sousedů je minimální, spíše zanedbatelná vzhledem k běžné úmrtnosti v této zemi s více než 80 miliony obyvatel. My zatím testujeme 5000 denně. Německé testy náš stát nechce. Izraelské taky ne. Prý není jejich spolehlivost dokonalá, alespoň podle našeho generálmajora Prymluly (zdroj: dnešní tištěné Lidovky). A ty čínské? Španělé je už vracejí, jsou k ničemu. Kdo u nás ponese odpovědnost, i trestní, za takové utrácení peněz za šmejdy?

Opatření mají Němci méně drsná než my, Česko patří k nejtvrdším státům (a zřejmě i ke státům, kde si lidi nejvíc režim tvrdé ruky i pochvalují). Přesto už Němci požadují uvolnění restrikcí po Velikonocích a návrat k normálnímu životu. Hurá!

JESTLI SE CHCETE PODÍVAT, JAK SE KTERÉ STÁTY CHOVAJÍ KE SVÝM OBČANŮM, FRONTEX VÁM NABÍZÍ NOVOU STRÁNKU.

Testování se ukazuje jako jediná cesta, jak dostat věci pod kontrolu a nezničit celou společnost. Proč se probůh inspirujeme v zemích, které nic nezvládají, jako je Itálie nebo Španělsko a nepodíváme se radši právě do Německa? Copak jsou vzorem ti nejhorší namísto těch nejlepších? Když německý ekvivalent Prymuly (ale ne doslova, skutečný cenný origoš máme jen my, nebojte), ředitel Ústavu Roberta Kocha prohlásil, že by restrikce mohly trvat dva roky, vyvolalo to kritiku. Mathias Dörfner, předseda představenstva koncernu Axel Springer, k tomu řekl: „Když šéf Ústavu Roberta Kocha řekl, že masivní restrikce by mohly trvat dva roky, ztratil jsem důvěru (ač potom vzal svá slova zpět). Každý školák ví, že světová ekonomika a naše společnost takový útlum neunesou ani několik měsíců. Kdo tak uvažuje a hovoří, nesmí být nejdůležitějším kompasem vlády.“ Jak moudré a prozíravé.

Lidi, i u nás je nejvyšší čas na masivní kritiku neschopných diletantů, kteří si teď myslí, že řídí svět. Stát prostě musí být schopný vyřešit žádosti o úvěry jako ve Švýcarsku. Kdy konečně vláda pochopí, že musí uvolnit na záchranu ekonomiky dost peněz a začít dělat kroky, aby ji přestala škrtit?

Abychom nemleli jen o ekonomice, vraťme se ke zdraví. Lékaři začínají upozorňovat, že se péče o jiné pacienty než s koronavirem stává obtížnou. Zkrátka – jak nemáte koronavirus, může vaše zdraví počkat. Třeba na dva roky, ne? Vždyť jsme ve válce! Neskuhrejte. Pojďme si konečně přiznat, že sice máme všichni právo na zdravotní péči, ale není v silách společnosti poskytovat péči všem na nejvyšší úrovni. To je jasné. Nemůžeme jednostranně řešit jen čínský virus. Kvůli pacientům, kvůli lékařům, kvůli tomu, že lékaři nemohou sami bez dalšího rozhodovat, koho léčit a koho ne. Vždy za takové rozhodnutí musí nést odpovědnost, trestí i civilní! To je správné? Ne, není. To břímě na sebe musí vzít stát. Je holt načase přijmout protokoly pro péči o nemocné v době pandemie. Státe, nesmíš to házet na zdravotníky. Je to na tobě. A nebude to hezký post na Facebook. Ano, ve Francii, Itálii nebo Španělsku poskytují léčbu jen určitým pacientům. Prostě to tak je. O tom, jak v těchto otázkách funguje lékařská etika dával rozhovor Ondřej Dostál.

V novém rozhovoru pro Reflex na otázku „Občas se objeví názor, že za nedostatek zdravotnického materiálu anebo za obtížný přístup k testování by měl být stát žalován. Souhlasíte?“ odpovídá: „Plně souhlasím. Základnímu právu občana na ochranu zdraví již z Listiny práv a dalších zákonů odpovídá právní povinnost státu tuto ochranu zajistit. Z nezajištění „běžné“ péče, tedy mimo epidemii, už běží několik škodních žalob, je to relativní novinka, odpovědnost si přehazují ministerstvo a zdravotní pojišťovny, brzy se od soudů dozvíme více.“

Nenechte se a braňte se proti neposkytování péče. Stát se takto chovat prostě nemůže.
 Doporučení základní: Přestaňte číst propagandistické bludy na Idnes.cz. My jsme taky tuto sobotu koupili Lidovky naposledy v životě. Stejně jsme je četli jen kvůli komentářům pana Petráčka.

Mimochodem, Libereckou univerzitu a její akci s nanofiltry už vláda finančně podpořila? Nebo pořád vítáme dar soudruhů z Číny? Bude se Babiš nakonec rouškami z TULky chlubit na svém Facebooku stejně jako v případě veřejné sbírky na plicní ventilátory? Škoda, že už nežije Přemek Podlaha. V Receptáři bychom jistě našli řadu nápadů, jak si vyrobit plicní ventilátor doma z toho, co najdeme v garáži. Češi zkrátka vždycky věděli, že na papaláše se nemohou nikdy a za žádných okolností spoléhat.

Nastal čas pro čl. 23 Listiny nebo je to rovnou na emigraci? A vydrží Česko takové pouštění žilou, když mu tady zbydou jen Babišovi voliči?

%d bloggers like this: