Právě jsem chtěla konečně začít vydělávat na jídlo a hypotéku, ale ještě jsem otevřela e-mail pro Stav bez nouze. Vykoukla na mne čerstvá zpráva. Jeden muž se ptá, jak je to s testováním zaměstnanců, které by jim nařídil zaměstnavatel (a ne stát).

Já si pořád stojím za tím, co jsem napsala v listopadu 2020 v textu Vyhazov kvůli odmítnutí testů? a v několika dalších.

Nicméně to, že si to myslím já, je vám k užitku jak žábě kudrlinka. Víme už o lidech, kteří dostali výpověď kvůli tomu, že se odmítali testovat (to to ale ještě bylo nařízeno státem). Ministerstvo bohužel korporace a jiné trapné zaměstnavatele podrželo, když napsalo:

Zaměstnavatel je podle příslušných ustanovení zákoníku práce (zejména § 102) povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření předcházet rizikům. Do této povinnosti lze zařadit přijetí opatření proti šíření nemoci covid-19. Jelikož toto riziko nelze v tuto chvíli zcela odstranit, je zaměstnavatel povinen přijmout opatření, aby toto riziko bylo alespoň minimalizováno. Jedním z těchto opatření, které je zároveň důležité a často nezastupitelné, je právě testování zaměstnanců na přítomnost viruSARS-CoV-2 (nemoci covid-19).

Zaměstnavatelé při nařizování povinného testování budou moci vyhodnocovat možnosti šíření nemoci COVID-19 podle svých jednotlivých pracovišť a podle aktuální situace na daném území či pracovišti. Podle toho také budou moci zvolit nejvhodnější způsob testování, případně se budou moci rozhodnout pro jiná opatření k prevenci rizika šíření nemoci covid-19, anebo dokonce k nepřijetí žádných opatření, vyhodnotí-li, že riziko na jejich pracovištích je nízké.

Jak vidíte, ministerští tvrdí něco jiného než já a co řeknou soudy, to je ve hvězdách. Zatím to s nimi vypadá víc než špatně a naše práva rozhodně nehájí. Testování tedy můžete odmítnout, ale následkem může být výpověď z pracovního poměru. Vám pak nezbude než se soudit s nejistým výsledkem (a možná i řadu let). mezitím za vás ale nikdo účty v Lidlu a dluhy bance nezaplatí…

Jaké navrhuju řešení? Šla bych na to od lesa. Zaměstnavateli bych pogratulovala k bezva nápadu po vzoru Homera Simpsona (Bezva nápad, šéfe!) a pak bych po něm požadovala, aby zaměstnance testoval na všechny nebezpečné infekční choroby. Copak si vezme na svědomí, že někdo nezodpovědný přijde do práce se žloutenkou, meningitidou, spalničkami, černým kašlem, tuberkulózou nebo se vrátí ze zahraničí nakažen břišním tyfem nebo cholerou či dokonce morem a nakazí všechny ty nevinné chudáčky okolo, kteří by se tak rádi chránili?

Chápejte, když už se ohání BOZP a ochranou zdraví, požadovala bych takovou ochranu, která by šla až ad absurdum ! Jen ať se HR oddělení a otroci, kteří tam pracují a jistě se pravidelně testují, aby šli příkladem, pořádně zapotí! Zaměstnavateli bych pak napsala, že dokud tyto požadavky nesplní, porušuje svoje povinnosti a vy máte právo na placené volno a jen ať si vás zkusí vyhodit, když se oprávněně bojíte o své drahocenné zdraví!!! Tohle myslím naprosto vážně, protože s blbostí se dá bojovat jenom stejnými prostředky.

%d bloggers like this: