Dnes mi jedna paní napsala dotaz, zda by bylo možno žalovat pojišťovny za to, že rozesílají neočkovaným lidem dopisy a vyzývají je, aby se nechali očkovat kouzelnými látkami. Prý je onen líbesbríf plný lží a polopravd. Navíc, jak pojišťovny klíďo píďo přiznávají, jen samotné rozesílání stojí pár milionů (moje pojišťovna celkem nehorázně tvrdí, že prý musí dopis rozesílat proto, že 37% lidí nesleduje zpravodajství a hrozí u nich tedy, že neví, že by se mohli dát očkovat – no fakt). No proč ne, trochu si zautrácet nikdy neškodí a že se kvůli tomu nedostane třeba na léčbu někoho s rakovinou, to zase tak nevadí, no ne? Jde přece o vyšší dobro!

Protože já jsem si ten dopis od 211 ještě nevyzvedla a ani tak nehodlám učinit, jeho přesný obsah neznám. Abych nebyla tak ochuzena, přečetla jsem si ony bláboly na webu (předpokládám, že se to od sebe zase tak neliší, ono není snadné ty lži produkovat v různých variantách).

Dočetla jsem se mj.:

  • Očkování vytváří v těle nepříznivé podmínky pro replikaci viru. V případě, že se virem infikujete, se díky očkování sníží počet mutací vznikajících ve vašem těle, a tím i pravděpodobnost vzniku nebezpečných mutací, které byste mohli přenést na jiné lidi.
  • Riziko závažnější zdravotní komplikace po očkování je naprosto mizivé, stejně jako u běžně prodávaných, i volně prodejných léků typu ibuprofen.
  • Jakékoli jiné zdravotní problémy jsou naprosto vzácné. Bezpečnost schválených proticovidových vakcín je prověřena nejen studiemi, ale i zkušenostmi z celého světa, kde jimi byly naočkovány už miliony lidí.
  • e pravda, že protilátky podle některých klinických studií chrání šest i více měsíců po infekci. Obecně. Individuálně vám to nikdo nezaručí. Zato lze s vysokou mírou jistoty potvrdit, že očkování po prodělané nemoci neškodí. Ukazují to zkušenosti z očkování, které běží už od prosince a kterým prošly už miliony lidí po prodělaném covidu. Jestliže máte protilátky a dáte se přesto očkovat, jen posílíte svou imunitní ochranu. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás, očkování je dobrovolné. Bohužel když se spolehnete jen na protilátky, musíte počítat s většími překážkami v běžném životě, protože test na protilátky není zatím oficiálně uznán jako alternativa covidového pasu.
  • Podpora a úhrada očkování je v zájmu našich pojištěnců, v zájmu ochrany jejich zdraví a života. Umožňuje návrat do normálního života bez omezení sociálních kontaktů, sportování a kulturních zážitků, bez devastace ekonomiky a ochromení českého hospodářství.
  • „Za propagaci“ nám nikdo neplatí. Věříme, že prostředky, které vynakládáme na osvětu a informování o prospěšnosti očkování a prevence vůbec, jsou správně vynaložené prostředky, které pomohou ochránit i vás a vaše blízké či známé.
  • Úhrada očkování proti covidu-19 ze zdravotního pojištění je odůvodněná. Je ve veřejném zájmu a v zájmu všech pojištěnců, i těch, kteří se očkovat nenechají. I oni budou chráněni před infekcí tím více, čím více lidí bude naočkováno.

Tak to bychom měli. Horší demagogii a dojmologii používá snad už jen vrchní zpěvák a právník v jednom. Zajímavé by bylo pojišťovnu žalovat rovněž v rámci nekalé soutěže, ale nejsem si jistá, jaký je přesně vztah mezi pojištěnci a pojišťovnou. To bych musela dohledat, ale nemá cenu to připravovat zase do šuplíku, když pak není nikdo, kdo by se s pojišťovnou soudil (a já sama za sebe se vážně nemohou soudit s kdekým). Bylo by to ale hodně zajímavé, myslím si!

%d bloggers like this: