Zdá se, že následující řádky jsou z doby covidí. Ale ne, nejsou. Přečtěte si, jak na tom byly nemocnice na pokraji zkázy dřív. Přidejte k tomu guláši manažerská selhání, obří příplatky za covid lůžka, sestry a lékařky na OČR, nefungující praktiky, nedostupnost léků typu ivermektin a máte zaděláno na pěknou paniku. Mohla bych patrně najít desítky nebo stovky jiných článků, ale tohle na ukázku stačí.

Chebská nemocnice 2018

„Denně bojujeme s obrovským tlakem na lůžka, náporem na zaměstnance a hrozbou poškození pacientů. Je zcela běžné, že na volné lůžko čekají pacienti ve špatném stavu celý den, nemohou být zdaleka přijati všichni, kteří to potřebují, a pacienti i příbuzní vyvolávají konflikty s personálem, viní ho z nedostatku lůžek, hrozí stížnostmi, lékaři i sestry jsou permanentně pod nepopsatelným tlakem,“ obrací se stížnostmi na vedení KKN Miroslava Korseltová, vrchní sestra interního oddělení v Chebu a členka Iniciativy KKN.

2020 (před covidem): Počet sester – tragédie

Mají desítky hodin přesčasů měsíčně, slouží prakticky bez přestávky a samy se kolikrát starají i o čtyřicet pacientů. Taková je situace zdravotních sester v českých nemocnicích. Ty přitom často tvrdí, že jsou personálně zajištěné a plní vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Současně ale na internetových stránkách poptávají řadu sester, lékařů i dalšího personálu.

2016: lůžka mizí jak máváním kouzelného proutku

Od roku 2008 v České republice dochází ke snižování počtu lůžek v nemocnicích. Celkem jich tak v letech 2008 až 2015 „zmizelo“ 14 720! Došlo tedy ke snížení na 76,7 % stavu ve srovnání s rokem 2008. V období let 2012/2015 z toho bylo zrušeno celkem 10 289 lůžek! Tím byl naplněn původní záměr exministra zdravotnictví Leoše Hegera, který si přál zrušení cca 10 000 lůžek. Vzhledem k tomu, jak se v současné době snaží mnohé nemocnice řešit nedostatek personálu, víme, že rušení lůžek dál pokračuje!

Ostrava 2015: přistýlky

Největší nápor řeší vždy počátkem týdne. To pak dojde řada i na postele připravené na chodbě a zdravotníci nosí přistýlky ze skladu. Na pokoji třeba jen po dvou jsou pacienti zdejšího interního oddělení jen málokdy, většinou totiž zdravotníci musejí všude přidávat přistýlky. Skladují je na chodbách i ve sklepě.

2017: Na ARO chybí lůžka i personál

V Pardubickém kraji jen na oddělení ARO chybějí desítky zdravotních sester. Nedostatek personálu, se kterým se potýkají zdravotnická zařízení v celé zemi, donutil krajské nemocnice snížit počet lůžek na ARO. To vede k nepříjemným situacím, lékaři musí mnohdy řešit, jak zajistit pacientovi superspecializovanou péči ve chvíli, kdy takřka veškeré kapacity jsou naplněny a ani okolní nemocnice nemají místo.

2016: moc lůžek – pryč s nimi

Naproti tomu ministerstvo zdravotnictví bere tento trend s povděkem. V Česku totiž bylo nemocničních lůžek přespříliš a jejich rušení zvyšuje efektivitu. „Ministerstvo zdravotnictví vnímá snižování počtu lůžek jako obecně prospěšný trend, který je v souladu s pokrokem moderní medicíny,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. „Ambulantní a jednodenní péče je nejen levnější, ale i pohodlnější pro pacienta,“ dodal.

2017: problémy nemocnic v Pardubickém kraji

Nemocnice Pardubického kraje, která má ve všech svých pěti nemocnicích dlouhodobé potíže s nedostatkem lékařů i zdravotních sester, nedokáže některá oddělení provozovat bez uzavření části lůžek. Restrikce zasáhly zatím nejvíce orlickoústeckou a litomyšlskou nemocnici. Podobné potíže řeší nemocnice v celé zemi.

2018: přetížené Brno

Nemocnice se také potýkají s nedostatkem lůžek pro dlouhodobou léčbu, která často zabírají umírající. Právě v nemocnicích totiž zemře většina lidí. „Hodně by pomohlo, kdyby více lidí umíralo doma nebo v hospicech,“ myslí si Hladík.

2019: fakt chybí sestry (co jim třeba zaplatit a dát benefity?)

Nedostatek zdravotních sester začínají pacienti pociťovat na vlastní kůži. Podle České asociace sester jich chybí tři tisíce a nemocnice kvůli chybějícímu personálu musí rušit lůžka, často i celá oddělení. Pacienti tak často leží i na místech, kam nepatří, mnozí i na chodbách. HN zjistily, že se problém netýká jen velkých nemocnic, jež zajišťují specializovanou péči, ale i těch v menších městech.

%d bloggers like this: