Často nám lidé píší, že bychom „to měli dát k mezinárodnímu soudu“. Jednak to není jen tak, jednak David několik stížností k Evropskému soudu pro lidská práva již poslal a jednak se ukazuje, že i u ESLP jsou soudci k ničemu. Není se co divit, když se rekrutují s těch, kteří tak špatně rozhodují u národních soudů.

Zaujal mne článek na České justici. Samozřejmě nevím, jak dotyčný poslanec svoji stížnost formuloval, třeba byla úplně k ničemu, ale po zkušenostech se spíše kloním k závěru, že soudy prostě lidská práva nechrání a chránit nebudou. Proč to netuším, můžu se jen dohadovat, ale říkám si, proč by měli zrovna soudci být imunní proti pandemii blbosti, která se celosvětově rozšířila…

V článku na České justici se píše:

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) shledal nepřijatelnou stížnost na porušení zákazu věznění bez odsouzení během lockdownu v Rumunsku. Na uvěznění doma kvůli tzv. epidemii Covid-19 si stěžoval rumunský poslanec Evropského parlamentu Cristian-Vasile Terheş, který žádal okamžité propuštění. Na lockdown se zákaz věznění nevztahuje a od práva na svobodný pohyb Rumunsko derogovalo, zohlednil ESLP…

Za účelem zjištění, zda opatření v Rumunsku znamenalo zbavení svobody, zkoumal Soud osobní situaci stěžovatele podle kritérií judikatury Soudu. Soud zjistil, že opatření trvala 52 dní a že nebyla přijata žádná preventivní opatření individuálně proti stěžovateli. Opatření byla všeobecná a vztahovala se na všechny obyvatele Rumunska. Jejich následkem byl stěžovatel zavázán setrvat doma a bydliště opustit pouze z povolených důvodů.

Soud poznamenal, že stěžovatel mohl z různých důvodů svobodně opustit svůj domov a mohl odejít na různá místa, pokud to situace vyžadovala. Nebyl podroben individuálnímu dohledu ze strany úřadů a neprokázal, že byl donucen žít ve stísněných podmínkách ani nebyl zbaven veškerého sociálního kontaktu. „S ohledem na stupeň intenzity tedy nelze předmětné opatření srovnávat s domácím vězením,“ uvedl Soud ve zprávě o zamítnuté stížnosti.

Další obrázek si udělejte sami a raději se poohlédněte po kvalitních přátelích, kterým z koronaviru nepřeskočilo, budete je v nastávající době sakra potřebovat. A oni vás.

Možná se právě někde kolem vás má čile k světu nová buňka Zdravého fóra. Nebo ji vy sami brzy vytvoříte.

%d bloggers like this: