Že jsem smutná, že se neobjevil nikdo, kdo by ukázal v této krizi nějaké morální kvality, to už jsem psala. Taky jsem psala, že jsem zklamaná ze všech právníků, že tak dlouho mlčeli nebo dokonce přisluhovali režimu (či tak v naprosté většině ještě činí), a pokud již ne, tak neměli ani odvahu na to se za svoje dřívější postoje omluvit. Proto mne extrémně zarazilo, když jsem narazila na tuto lamentaci:

Ptáte se, proč jsem byla zaražena? Protože tatáž osoba o mne a Davidovi na jaře 2020, kdy bylo doopravdy třeba vystoupit proti zrůdnému režimu, jenž se s neuvěřitelnou urputností dral na svět, a kdy bylo naprosto nezbytné dělat vše, co šlo, hned, honem (a kdy všichni mlčeli nebo psali podobné bludy), veřejně, byť bez uvedení jmen (ale tehdy jsme byli jediní, kdo něco dělal…), šířila:Jeden z nejodpornějších textů jara 2020 bohuežl z pera Jany Zwyrtek Hamplové (sorry, já to fakt, ale fakt nedokážu prominout a zapomenout, protože se mi jaksi nedostalo upřímné, resp. ani neupřímné, omluvy)

Jak se tedy může Jana Hamplová dnes divit tomu, že o ní někdo píše, že jí jde o advokátní kšefty? Vždyť sama činila to stejné, sama šířila tento narativ, sama podporovala režim v tom, co dělal. Kdo seje vítr, sklízí holt bouři. To je staletími ověřená pravda (Jak s chutí říkáme my buddhisti: „Karma je prostě zdarma.“)

Já sama si myslím, že člověk se může samozřejmě plést, může udělat spoustu chyb, i mnohem horších, než se polekat viru a velebit stát, jak na to skvěle šlápl a udusil lidská práva a svobody. Je skvělé, když lidi dokážou rozeznat, kde je dobro a kde zlo, ale je nezbytné chyby reflektovat, přiznat je a vážně a upřímně se za ně omluvit. Sypání si popela na hlavu má zkrátka význam, zvláště v této zmatené situaci, protože pak by člověk mohl činům toho druhého i věřit a podporovat je.

Už nevěřím, že se objeví nějaký „princ na bílém koni, nějaký Masaryk, který by spasil národ. Kdyby žil, už bychom o něm věděli. Nemlčel by, bojoval by dávno a byl by čestný a mravný. Holt nemáme karmu na to, aby nás takové štěstí potkalo. Jsme teď vážně každý sám za sebe. Tak vám přeju hodně sil, protože to bude asi dost vostrá záležitost.

%d bloggers like this: