Nikdy bych nevěřila, že poté, co jsem opustila nevládkový svět, ještě někdy budu vymýšlet tzv. přímé akce. Svět je ale jedno obrovské zmatené místo, a tak se neuvěřitelné stalo skutkem. Nemyslím si, že v současné situaci jsou člověku k jakémukoliv užitku rozsáhlé právní manuály. Nemá cenu se ohánět školským zákonem, resp. má, ale jen v tom smyslu, že podáte další, tentokrát stopadesátou žalobu, abyste soudce nenechali chvilku na pokoji (to je velmi důležité a já rozhodně nepřestanou se souzením se). Doufat, že se takovým manuálem nebo žalobu něco změní, je, promiňte mi to, hodně hloupé.

Já sama jsem přesvědčena, že jedině přímé akce jsou to, co má aktuálně význam. Jak konkrétně by to mohlo vypadat? Možností je spousta a fantazii se meze nekladou. Důležité je nikdy nepřestat, dělat to všechno pořád a pořád a pořád dokola, znovu a znovu. Je klíčové být ukřičenou menšinou. Rozhodně nestačí, že něco uděláte jedenkrát. To je tak leda k smíchu. Musíte být odhodlaní, sami i s druhými, že přijdete ke škole nejen 1. 9., ale i před Vánocemi, Velikonocemi nebo na konci školního roku. Denně.

Mne napadly jen tak od stolu tyto činy (nemusí se zaměřovat jen na školy):

 • Piknik u školy – každý den ráno si vezměte snídani, kafe do termosky a běžte to sníst k vratům základky. Tancujte, bavte se. Střídejte se s dalšími.
 • Blokujte parkoviště K+R. Okupujte příjezdové cesty. (A pro jistotu si na každičký den nahlaste shromáždění).
 • Držte u školy řetězovou protestní hladovku.
 • Choďte za ředitelem. Na střídačku každý den. Za měsíc mu bude zaručeně kolem osmé naprosto zle od žaludku. Nedejte mu pokoj, ale buďte slušní a uctiví. Nechceme násilí, protože už tak se vlády snaží označovat ty, co jsou proti koronašílenosti za blázny nebo dokonce teroristy. Nedejte jim záminku.
 • Obtěžujte s dotazy na testování očkovaných. Pořád. Ředitele, korporaci, zaměstnavatele.
 • Bojkotujte vchod do obchodů, kde vyžadují testy a segregují lidi. Nedejte korporacím nic zadarmo.
 • Děti ať chodí za učiteli a ptají se, proč nemají mít právo na vzdělání.
 • Inspirujte se (údajnou) akcí v jedné německé škole – běžte 1. 9. do školy místo dětí. Seďte netestovaní v lavicích bez respirátoru.
 • Ať jsou děti jako Greta – omluvte je v pátky ze školy a ať protestují. Fridays for Future! Tentokrát doopravdy.
 • Uspořádejte večeři před restaurací na chodníku jako ve Francii.
 • Běžte za starostou. Je jedno, že už jste mu psali. Musíte tam obtěžovat pořád dokola. Pokládat stále tytéž otázky, které budou zaměřeny na základní hodnoty.

Určitě vás napadne milion a jeden další způsob, jak udělat tu nejlepší přímou akci. Hlavně neříkejte, že nemáte čas a nespoléhejte na právníky a na soudy. Záleží už jen na nás a na naší odvaze, nápadech a vytrvalosti.

Klimatičtí aktivisté, moji úhlavní nepřátelé, tvrdí, že ke změně světa stačí 3,5% populace. V tomhle je poslechněte, vědí moc dobře, jak využít převahu ukřičené menšiny. Opravdu nepotřebujete většinu. Tu nikdy nezískáme. Kašlete na statisícové demonstrace. Je to úplně jedno, že jste sami. Hlavně musíte něco dělat a ne se vymlouvat, že není čas, po práci jste unaveni a měli by to dělat právníci. Já když si v diskuzi přečtu, že „ti hajzlové právníci nic neudělali a nepostavili se za lidi“, mám chuť dotyčným pořádně zatřást, aby se vzpamatoval. Copak nemá sám hlavu, nohy a ruce a pusu, aby něco dělal?

Pořád věřím, že přímé akce a hlasitá menšina mění svět. Na elity kašlu. Mě zajímají dobří lidé. Protestovat proti koronaopatřením možná není legální, ale je to rozhodně legitimní.

%d bloggers like this: