Lidi, já jsem teda fakt už skoro běsná (tak se omlouvám za titulek těm útlocitnějším z vás, ale věřím, že většina to cítí stejně). Dnes jsem napsala žalobu sama za sebe na to, že se neuznávají testy ze zaměstnání při chození do hospod nebo jinam. Teď ji David upravuje a následně ji obratem podá.

David teď píše jinou žalobu (my máme vážně zábavné manželství!) za velkého provozovatele, který musí podle opatření kontrolovat, jestli si lidi udělali nebo neudělali testy, jinak by se dopustil strašně vážného přestupku a mohl by obdržet pokutu až 3 mega (u těchto provozovatelů docela chápu, že to kontrolují). Právě do tohoto podání doplnil jedno úžasné vyjádření ministerstva které zaslali inteligenti z toho úřadu v jiné věci:

V 7. bodě svého návrhu navrhovatel vzpomíná rozsudky, z nichž plynulo, že široké uplatňování testování je efektivní cestou jak ven z pandemie, načež se podivuje, proč od něj odpůrce upouští. Zde je třeba doplnit, že rozsudky byly vydávány v době, kdy očkování ještě nebylo široce dostupnou možností, jak se chránit před onemocněním covid-19. Ke dni 15. července 2021 Česká republika eviduje 4 040 306 osob s ukončeným očkováním2, což je argument již na některých nefarmakologických opatřeních dále netrvat.

Ministerstvo se v této věci urputně zuby nehty brání tomu, aby soud rozhodl o tom, že zrušení povinného testování v práci bylo nezákonné. Takže tomu přizpůsobuje rétoriku. Tvrdí tedy s naprosto vážnou tváří, že od testování je možno v klidu upustit, protože máme skvělé očkování a je naočkováno dost lidí na to, aby nebyla „nefarmakologická opatření“, tj. testování, zapotřebí. Přitom před pár dny ta stejná instituce naopak řekla, že nestačí, aby se lidé testovali v práci testy pro použití laickou osobou a následně se výsledkem prokazovali v hospodě, ale je nutně zapotřebí, aby byly testy, bez kterých by člověk do lokálu nelezl, přísnější a aby je prováděli pouze „profesionálové“. To je gól! Tak jak to tedy je? Máme či nemáme situaci pro to, aby stát mohl uložit lidem povinnost se testovat ať už v práci nebo kdykoliv jinde? To i to, milí zlatí ministerští, vážně možné není. Zdůvodňovat to všechno tím, že ve velkých provozech typu Škody, kde se setkávají stovky lidí, testování třeba není, protože tam stačí, že je část lidí (a ani ne tak velká) očkována, a naopak u kadeřnice, kde je jedna ženská na jednu holičku, se dostáváme do tak děsivě epidemiologicky nebezpečné situace, že se bez testu nedá svítit, to už je fakt velký bizár!

Podobnou koninu pak MZdr píše i dále v odůvodnění zrušujícího opatření:

Při současných denních počtech nově diagnostikovaných případů onemocnění v řádu nízkých stovek je možné nástroj plošného testování nahradit systémem včasného a důsledného trasování spojeného s cíleným testováním. Navíc je od 4. června 2021 umožněna registrace k očkování pro všechny osoby starší 16 let, a tedy možnost se nechat se naočkovat pro každého, kdo má o tuto nejúčinnější prevenci před nákazou covid-19 zájem. S tím pak dále souvisí fakt, že v okamžiku, kdy z velké části bude populace proočkována, již systém plošného testování ztrácí svůj význam a opodstatnění.

Dále se v opatření, které ruší testovací opatření, uvádí:

Na základě dlouhotrvajícího pozitivního trendu ve vývoji epidemiologické situace v souvislosti s výskytem onemocnění covid-19 v ČR, který je charakterizován kontinuálním poklesem všech sledovaných epidemiologických parametrů, tj. hodnot 7denní incidence, 7denního klouzavého průměru nových případů, počtu hospitalizací a relativní pozitivity testů jak klinicky indikovaných, tak těch preventivních a plošných, je možné přistoupit k ukončení povinného plošného/screeningového testování obyvatel ČR tak, jak je v současné době nastaveno a přejít na cílené preventivní testování ve vybraných situacích, zejména v případech, kde dochází ke zvýšené kumulaci osob v jeden čas na jednom místě (hromadné akce, letní dětské tábory apod.) nebo je zvýšené riziko přenosu onemocnění z důvodu např. nemožnosti použití ochrany dýchacích cest (provozovny stravovacích služeb, sportovní činnost, poskytování služeb péče o tělo apod.) a dále tam, kde hrozí riziko případného zavlečení nebezpečné mutace na území ČR (návrat ze zahraničí). Cílem tohoto testování je především snaha minimalizovat riziko přenosu onemocnění covid-19 při činnostech či v situacích, kde lze z podstaty jejich charakteru předpokládat zvýšené riziko nákazy. Plošné testování bude nahrazeno testováním nutným při účasti na akci/činnosti, kde je účast osoby podmíněna prokázáním „bezinfekčnosti“.

Co jiného, sakra, než plošné testování, je to, že musíte mít test, pokud chcete podnikat cokoliv jiného, než sedět doma nebo jít nakupovat do Lidlu? Jen se povinnost skryla a přenesla jinam. Lidé se nadále testují plošně, prostě všichni, kdo chtějí dělat naprosto normální věci.

Já sama si klidně umím představit, že tuhletu šaškárnu vážně „řídí“ nějaká jiná síla. Ale řeknu vám, že jí vůbec nezávidím, má-li za poskoky takovéhle idioty. Připomíná mi to jeden starý vtip:

Jednou takhle ztroskotají na ostrově lidojedů Čech, Rus a Američan. Chytí je šaman a říká: „Pustím toho, kdo mi ukáže co jsem ještě neviděl.“ Dá jim 2 koule, každému přidělí chýši a nechá jim týden, aby si něco nacvičili. Po týdnu přijde do chýše Američana. Ten mu povídá: „Podívejte co jsem se naučil.“ Šaman kouká a Američanovi se kolem hlavy točí koule jen tak ve vzduchu. Šaman povídá: „To dělám každej den, sežrat.“ Přijde do chýše Rusa a tomu se jedna koule točí pod nohama, druhá nad hlavou a světélkují. Šaman povídá: „To dělám každej den, zabít.“ Nakonec vleze do chýše za Čechem, je tam dost dlouho a posléze vyleze otřesen ven a povídá: „No to jsem v životě neviděl, ten debil jednu kouli ztratil a druhou rozbil.“

%d bloggers like this: