Člověk je dnes vděčný i za malé věci, a tak ho potěší i to, že hygiena musela uznat, že ředitelé škol nemohou na dětech vynucovat nošení roušky. Stalo se tak v případě ředitele waldorfské školy v Semilech (v kauze se angažuje Zdravé fórum). Pro mě osobně a pro moje ratolesti se tím nic nezmění, do školy bych děti nedala už ani za nic (nikdy do spárů něčeho takového jako jsou učitelé – třikrát jim fuj za všecku malost, kterou projevili!), ale je fajn, když v tomhletom bezpráví vysvitne hvězdička naděje, že to třeba ještě nepůjde úplně do kopru.

Co se stalo nového?

Na Parlamentních listech (hloupé řeči o tom, že je to špatný web si nechte od cesty, ju?) se píše:

Soudní řízení v těchto pracovněprávních věcech se teprve rozbíhají. Již nyní ale došlo k prvnímu průlomu, když krajská hygienická stanice vypustila ze svého protokolu o kontrole obvinění z toho, že by škola či pan ředitel pochybili proto, že umožnili školákům, kteří odmítli nosit respirátor či roušku, prezenční výuku. Tento zdánlivě formální krok může mít mnoho zcela zásadních důsledků. V první řadě potvrzuje právní názor, že ani škola, ani její zaměstnanci a ani žádná jiná podobná osoba, nejsou oprávněni vynucovat povinnosti vyplývající z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. 

Obecně je nepřípustné, aby tyto povinnosti vynucovali například i provozovatelé obchodů a služeb.

Dobrý, no ne? My to říkáme už dávno, že škole není nic po tom, jestli děti roušky nosí nebo ne. Řešit to má hygiena, ale nevím, jak si poradí se „zločinci“ mladšími patnácti let, kteří nemohou spáchat přestupek.

Jsem zvědavá na další vývoj této bizarní kauzy, kdy byl málem na hranici postaven jeden ředitel, který ukázal, že má koule a rozum a chrání děti.

%d bloggers like this: