Chodí mi pořád dotazy na respirátorové opatření a jak že to je s povinností je nosit. Odhladla jsem z toho, že věc asi žije někde na fejsbůkách svým vlastním životem. Dostala jsem i odkaz na manipulátoří web, ale zase po mně nemůžete chtít, abych četla až takový fake news, stačí, že probírám Seznamzprávy. Takže se rovnou přiznám, že tak manipulativní odkaz ani neotevřu.

Jak jsem už psala, NSS prohlásil už podruhé respirátorové opatření za nezákonné. První článek zde a druhý zde.

Pořád platí věta z prvního článku: Aby tento článek nebudil přílišné vášně, předesílám, že respirátory NEJSOU zrušeny, rozhodnutí soudu se týká jednoho ze starších kousků, konkrétně opatření z dubna 2021.

To, že soud prohlásí opatření za nezákonné, neznamená, že neplatí nějaké další přitroublé opatření. Platí, bohužel.

Aktuálně je to tahleta pakárna.

Zahalený obličej má být k vidění ve všech vnitřních prostorech. Někde je to pořád respirátor (jasně, bla, bla, bla). Nějakou úžasnou ochranu úst a nosu (minimálně by to měla být zdravotnická ústenka) „musíte“ stále nosit i venku, pokud je vás pohromadě víc než 2 ks a jste-li k sobě blíž než 2 m. Fakt to ještě někdo dodržuje?

ALE! Stávající (platné) respirátorové opatření je stiženo nachlup stejnými vadami, pro které NSS už dva jeho předchůdce zrušil. Bude-li tak někomu na základě stejně vadného opatření udělena pokuta, neumím si představit, že bude skutečně nakonec vymožena, protože v řízení o pokutě se buď bude „pachatel“ přestupku bránit právě tím, že opatření je opět nezákonné, nebo do té doby bude (pravděpodobnější varianta) zase aktuálně platné respirátorové opatření buď zrušeno soudem na základě návrhu nějakého občana nebo na základě takového návrhu bude opět prohlášeno za nezákonné (pokud to stávající nahradí nějaké nové úžasné respirátorové opatření) s účinky tzv. erga omnes, tj. vůči všem (i vůči těm, kdo by měli na základě nezákonného opatření být postiženi za přestupek).

Jestliže se tedy nebojíte, že vás rouškofašounci ukamenují na ulici, noste s sebou dvě rozhodnutí NSS a platné opatření a dokažte každému, kdo vás bude obtěžovat, že soud jasně řekl, že už dvě respirátorová opatření jsou nezákonná a že to právě účinné je úplně stejně pitomé jako jeho nezákonní sourozenci, a tudíž evidentně rovněž nezákonné.

Souhrnem platí, že formálně skutečně existuje „platné“ opatření. Současně ale ministerstvo není schopno vydat takové opatření, které by netrpělo zásadními vadami. Ano, můžete tvrdit, že je to „špatný zákon“, ale zákon. Nicméně se musíme už konečně rozhodnout, jestli hodláme poslouchat zjevně totalitní vládu, nebo ne. S právním státem totiž nemají tahleta opatření společného vůbec nic. Pokud máte slabší povahu, nemůžu vám vyčítat, že aspoň nějaký hadr pod nosem máte, střet s rouškofašounkem není příjemný. Pokud ale máte koule, držím vám všechny palce a pěsti a všechno možné, abyste vyhráli a protivníka umlátili rozhodnutími NSS.

Jde-li o odškodnění za nezákonně nařízené respirátory, lze je žádat, ale samozřejmě jen za ta opatření, která už byla soudem za nezákonná prohlášena. Prostě pěkně postupně.

%d bloggers like this: